Minister za lokalno samoupravo in regionalni razvoj Henrik Gjerkeš je namreč še pred kratkim zatrjeval, da sočasna izvedba prvih volitev v novoustanovljene pokrajine ni nerealen cilj. Zakon o ustanovitvi pokrajin morata v DZ-ju podpreti dve tretjini navzočih poslank in poslancev, torej tudi opozicija.
Znano je, da je na začetku decembra, ko je minister Gjerkeš v koalicijskih poslanskih skupinah začel posvetovanja o osnutku pokrajinske zakonodaje in predstavljal modele za tri, šest ali osem pokrajin, opozicijski SDS v parlamentarni postopek vložil sveženj pokrajinske zakonodaje, ki predvideva 13 pokrajin in poseben status Mestne občine Ljubljana.
V službi vlade za lokalno samoupravo in regionalno politiko (SVLR) so pojasnili, da bo predlog SDS-a proces sprejemanja pokrajinske zakonodaje nekoliko zamaknil, saj bo moral DZ v skladu s poslovnikom najprej opraviti obravnavo SDS-ovega predloga. Čeprav v vladni službi napore opozicije na tem področju "pozdravljajo, saj kažejo na to, da za ustanovitev pokrajin obstajata politična volja in politični interes", poudarjajo, da mora biti ustanavljanje pokrajin projekt celotne politike.
Ministra čakajo še posvetovanja z opozicijo in občinamiGlede na decembrska posvetovanja s poslanskimi skupinami koalicije ima v koalicijskih vrstah največjo podporo predlog, ki predvideva šest pokrajin. Predvidoma na začetku tega leta naj bi se minister odpravil na pogovore še v opozicijske poslanske skupine. Ko bo sveženj pokrajinske zakonodaje, ki vključuje pet zakonov, politično usklajen, ga nameravajo posredovati še v javno razpravo in se o njem posvetovati z občinami, napovedujejo v SVLR-ju.
"Bolj kot časovna dinamika pomembna usklajenost"
Na vprašanje, ali cilj še vedno ostaja izvedba prvih volitev pokrajinskih organov z lokalnimi volitvami v letošnjem letu, v SVLR-ju odgovorjajo, da je predlagani koncept pokrajin glede na pomen, ki ga bo imela ustanovitev pokrajin na upravljanje države, treba oblikovati skupaj z vsemi političnimi strankami, občinami in tudi v sodelovanju z javnostjo. Tako časovna dinamika ni najpomembnejši vidik.
Jeseni volitve županov in občinskih svetnikov
Gotovo pa je, da bodo v Sloveniji jeseni potekale redne lokalne volitve. Zadnje redne volitve županov in članov občinskih svetov so potekale 22. oktobra 2006. V skladu z zakonom se naslednje redne lokalne volitve opravijo najprej dva meseca in najpozneje zadnjo nedeljo ali drug dela prost dan pred potekom štirih let od prejšnjih rednih lokalnih volitev. Datum bo določil predsednik DZ-ja z razpisom.
Do takrat naj bi bilo tudi znano, ali se bo 210 slovenskim občinam pridružila še katera. Za dve novi občini, Mirno, ki bi se izločila iz občine Trebnje, in Ankaran, ki bi se izločila iz Mestne občine Koper, so se tamkajšnji prebivalci večinsko izrekli na posvetovalnih referendumih lani novembra.
Kot so še pojasnili v SVLR-ju, mora DZ v skladu z zakonom tekoči postopek ustanavljanja novih občin končati s sprejetjem zakona, s katerim jih na podlagi izražene volje prebivalcev na referendumih ustanovi najpozneje tri mesece pred prvim rokom za razpis rednih lokalnih volitev v letu 2010. Rok se izteče sredi maja letos.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje