Z novim šolskim letom bodo lahko starši 140.000 osnovnošolcev in dijakov prek spleta pregledovali ocene svojih otrok, saj bo e-redovalnice uvedlo približno 450 osnovnih in srednjih šol.
Dijaki, psihologinja in ministrstvo niso prepričani
Rok Hodej, podpredsednik Dijaške organizacije Slovenije, je za MMC povedal, da v dijaški organizaciji uvedbi elektronske redovalnice ne nasprotujejo, vendar ne vidijo potrebe po njej. Menijo, da se bo stiki med dijaki, starši in profesorji lahko poslabšal. Starše bodo po njihovem mnenju zanimale le ocene, o dogajanju v šoli pa ne bodo vedeli nič.
Z dijaki se strinja tudi razvojna psihologinja Ljubica Marjanovič Umek, ki pravi, da so e-redovalnico začeli uvajati prehitro in da bi bilo bolje, če bi najprej preverili pri ozkem krogu staršev, kakšni so učinki in če se ohranja dimanika med družino in šolo. Pojasnila je: "Med otroci, ki imajo slabše ocene, in njihovimi starši je bilo že zdaj navzoče nezaupanje, zato je zelo pomembno, da učitelj pove, kje so vrzeli v znanju. Z vpogledom v e-redovalnico pa je starš samo informiran o slabi oceni in obstaja nevarnost, da se zadovolji s tem, da od otroka zahteva več učenja, kaj natančno je narobe, pa ne izve." Starši, ki v šolo hodijo samo pogledat ocene, vseeno od učitelja dobijo še druge dodatne informacije, in če se bo to prekinilo, ne bo dobrih posledic, je dodala.
Sistema ni naročilo ministrstvo
Na ministrstvu za šolstvo so ponovili njihov že znan stavek, da so šole v svojih odločitvah avtonomne. Dodali so, da se zavedajo, da hiter razvoj informacijskih tehnologij zahteva spremembe tudi na tem področju, a menijo, da je neposredna komunikacija med starši in šolo osnovno pedagoško načelo. Sam zapis, pa naj bo opisen ali številčen, po njihovem ne nudi dovolj široke informacije staršem o učenčevem delu in njegovem počutju v šoli. Hkrati pa pravijo, da ministrstvo do zdaj z nobenim proizvajalcem ali ponudnikom programske opreme ni sodelovalo pri nastajanju programov niti ni sofinanciralo nastajanja ustreznih programov.
Ravnatelj Znoj: Odzivi staršev so dobri
A ravnatelj OŠ Zadobrova Vladimir Znoj pa nasprotno ne pričakuje zmanjšanja obiska govorilnih ur. Pravi, da je staršem povedal, da elektronska redovalnica ni nadomestek za govorilne ure, ampak da z njo želijo otrokom olajšati obveščanje staršev tudi o slabih ocenah, ki jih otroci včasih prikrivajo. Starši bodo takoj videli, da je šlo nekaj narobe, in po njegovem mnenju bodo zato hitreje prišli v šolo kot v preteklosti, ko morda za slabe ocene dolgo niso vedeli. Dodal je, da je novo pridobitev že predstavil svetu staršev, in odziv je bil zelo dober, čeprav je po njegovem za vsako novo stvar potreben čas, da se prične uporabljati.
E-redovalnica je le nova storitev že znanega sistema
E-redovalnica je nova storitev sistema Lopolis, s pomočjo katerega so učitelji že zdaj v računalnike vpisovali ocene, izpisovali spričevala in računali statistiko. Na ministrstvu za šolstvo še dodajajo, da morajo šole dokumentacijo hraniti tudi v rezervnih kopijah in v izpisu na papirju.
Starš za dostop do ocen na internetu obvezno potrebuje digitalno potrdilo. Ko ga pridobi, mora podpisati izjavo z naročniško kodo in jo odnesti ali poslati na šolo. Če ima starš več otrok na različnih šolah, izpiše več izvodov te izjave. Če pa oba starša želita vpogled v ocene, se mora vsak posebej registrirati in oddati izjavo na šolo.
Na šoli bo pooblaščena oseba, ki jo določi ravnatelj, pripravila Odobritev dostopa v E-redovalnico. Na obrazcu bo ime in priimek otroka in aktivacijska koda zanj. Odobritev bo starš dobil osebno na šoli ali pa mu jo bodo poslali po pošti.
Starši bodo pozneje lahko prek e-redovalnice dostopali tudi do podatkov o opravičenih in neopravičenih izostankih, o izostankih pa bodo lahko obvestili razrednika in druge učitelje.
Vodja projetka v podjetju Logos, d. o. o., Gorazd Peranič, zagotavlja, da je nemogoče, da bi si kdo z vdorom v sistem izboljšal oceno ali si zaključil višjo oceno, ker sta sistema ločena in gre samo za enosmerno komunikacijo.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje