Vlada je na današnji seji namreč določila besedilo predloga zakona o mednarodni zaščiti, ki ga bo posredovala v državni zbor.
Predlog med drugim določa krajše roke za odločanje v pospešenih postopkih. Organ bo moral v teh primerih odločiti v dveh mesecih. Hkrati na novo določa, da pritožba v primeru pospešenih postopkov ne zadrži izvršitve odločitve. "Predlog na ta način omogoča hitro in učinkovito obravnavo tistih, za katere se že na začetku ugotovi, da očitno ne potrebujejo mednarodne zaščite," je zapisano v sporočilu.
Predlog zakona omejuje možnost vlaganja ponovnih prošenj. Organ lahko prošnjo osebe, ki ji je bil pravnomočno zavrnjen prvi zahtevek za uvedbo ponovnega postopka, obravnava v skladu z določbami zakona o tujcih. "Pravno sredstvo zoper zavrnitev drugega in vsakega nadaljnjega zahtevka namreč ne zadrži izvršitve," je zapisano.
Zakon tudi časovno omejuje možnost vlaganja ponovnih prošenj, če je prosilec samovoljno zapustil azilni dom, in sicer tako, da prosilec nove prošnje ne more več vložiti, če se ne vrne v devetih mesecih. Ko prosilec samovoljno zapusti azilni dom, zakon predvideva tudi možnost meritornega (vsebinskega) odločanja, česar trenutna zakonodaja ne predvideva.
Odločanje že neposredno na meji
Prenovljeni so tudi mejni postopki. V primeru prihodov večjega števila državljanov tretjih držav oziroma oseb brez državljanstva, ki vložijo prošnje za mednarodno zaščito na meji ali v tranzitnih območjih, je mogoče postopke izvajati tudi, ko so te osebe nastanjene v bližini meje ali tranzitnega območja.
Pri tem predlog zakona določa, da mora organ o prošnji odločiti v 14 dneh, celoten postopek pa tudi v primeru uporabe pravnih sredstev končati v enem mesecu.
Ukinitev enkratne denarne pomoči
Pri pravicah prosilcev za mednarodno zaščito in oseb s priznano mednarodno zaščito predlog ohranja obstoječa raven pravic, prinaša pa nekaj novosti.
Pri pravicah oseb s priznano mednarodno zaščito predlog zakona z namenom spodbujanja k vključevanju v družbo tako na novo določa pogoje in časovno obdobje upravičenosti do denarnega nadomestila za zasebno nastanitev, pri čemer pravico do nadomestila omejuje na 18 mesecev. Pravica se lahko sicer podaljša za nadaljnjih 18 mesecev, vendar le, da se oseba v obdobju prvih 18 mesecev udeleži najmanj 80 odstotkov ur tečaja slovenskega jezika.
Novela tudi ukinja enkratno denarno pomoč 270 evrov, prav tako pravico osebe s subsidiarno zaščito do denarnega nadomestila za zasebno nastanitev za družinske člane.
Negotove varnostne razmere v soseščini terjajo premislek tudi v Sloveniji
Zunanji minister Karl Erjavec je koalicijo in vlado danes seznanil tudi z dokaj negotovimi varnostnimi razmerami zlasti v soseščini, ki pa tudi v Sloveniji terjajo premislek.
Da je ocena o negotovih varnostnih razmerah v soseščini prava, po Erjavčevih besedah potrjujejo tudi nekatere druge službe. "Ne moremo se pretvarjati, da so razmere v soseščini normalne, da ni migracijskega toka in terorističnih akcij v Evropi. To terja nov premislek," je odločen minister.
V sklopu tega napoveduje tudi premislek vladne koalicije glede zahtev policistov in današnjega protesta.
Na koalicijskem vrhu pričakuje poglobljeno razpravo
V nedeljo se bodo tako sešli predsedniki koalicijskih strank ter vodje poslanskih skupin in ministri državotvornih resorjev, je povedal Erjavec. Glede na nove varnostne razmere je treba po njegovih besedah pregledati položaj, oceniti, kaj je treba še postoriti za ustrezne zmogljivosti odgovornih služb, in doreči, kako se bo Slovenija odzvala.
Erjavec meni, da je treba pregledati zlasti zmogljivosti obrambnega sistema, policije in obveščevalnih služb. Če bodo ugotovili, da trenutni položaj terja dodatno okrepitev zmogljivosti, bo treba po njegovih besedah poiskati denar za to in se dogovoriti, kako ohranjati raven varnosti, ki smo je v Sloveniji navajeni.
Poudaril je, da obvladujejo položaj in da je stopnja ogroženosti v Sloveniji nizka, a je na negotove razmere v prihodnje treba računati glede na trende in glede na to, da ni pričakovati hitrih političnih odločitev v povezavi s Sirijo, Afganistanom in Libijo.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje