Število gospodinjstev brez električne energije se zmanjšuje, največje težave so še vedno na postojnskem, logaškem in cerkniškem območju.
Skupno po podatkih uprave za zaščito in reševanje pomaga električno energijo po državi zagotavljati 1.100 generatorjev, a je po besedah ministra za obrambo Romana Jakiča lahko to le začasna rešitev.
Minister pa je popoldne prek Twitterja sporočil, da je Slovenska vojska uspela zagotoviti bilateralno pomoč ameriške vojske in da je 22 agregatov iz njihove baze v Italiji že na poti, prispeli naj bi v ponedeljek.
Na Elektru Ljubljana, kjer je brez elektrike še vedno 11.000 odjemalcev, še ta večer načrtujejo vzpostavitev 110-kilovoltnega napajanja do Logatca in Cerknice, s čimer bi se razmere na teh območjih nekoliko uredile. Že sinoči je elektriko dobil del Rovt iz smeri Podlipe.
Elektrika se počasi vrača v domove
Na območju Elektra Primorske je brez električne energije še vedno 1.200 odjemalcev, še danes pa naj bi priklopili Postojno. Del Kremence je že priklopljen na električno omrežje prek daljnovoda, so pozno popoldne sporočili iz kriznega štaba v Postojni. Če bo mogoče, bo Elektro Primorska skušal elektriko prek omrežja speljati tudi od spodnjega dela Tržaške ceste do središča mesta.
Uporabnike pa hkrati opozarjajo, naj še naprej varčno ravnajo z elektriko, da krhkega sistema ne obremenjujejo preveč.
Tudi območje Dolnjega Logatca v občini Logatec, ki je bilo v naravni ujmi z žledom med najbolj prizadetimi, bodo na redno električno omrežje priklopili danes ali v ponedeljek.
Stroške točenja derivatov bo nosil Elektro Primorska
Občini Pivka in Postojna sta združili moči in ustanovili Medobčinski krizni štab občine Postojna in Pivka, namen štaba pa je, da z Elektro Primorska uskladi oskrbo agregatov z naftnimi derivati za potrebe gospodarstva, obrtništva, podjetništva, kmetij in za druge nujne naloge.
Od ponedeljka dalje bo tako pooblaščeni distributer za oskrbo agregatov z gorivom oskrboval vse agregate v zakupu ali v lasti gospodarstvenikov, obrtnikov, kmetov in podjetnikov, ki se lahko z lastnim agregatom priklopijo na transformatorsko postajo. Tako bodo zagotavljali naftne derivate za tiste gospodarske subjekte, obrtnike, podjetnike in kmetije, ki nimajo možnosti priklopa agregatov na transformatorsko postajo, pod pogojem, da so priklopljeni pred merilnim mestom. Stroške točenja naftnih derivatov bo nosilo podjetje Elektro Primorska.
Za brezplačno oskrbo agregatov bo potrebno oddati vloge, ki bodo na voljo na občinah Postojna in Pivka od 8. ure dalje, ter pridobiti soglasje. Ekipe Elektro Primorske bodo po potrjeni vlogi prvo oskrbo agregatov z naftnimi derivati opravile v roku 10 ur in skrbele tudi za nadaljnji načrt za oskrbo agregatov bodo glede na potrebe.
Brez agregatov ne gre
Na območju Elektra Maribor, ki z elektriko oskrbuje več kot 214.000 odjemalcev na severovzhodu Slovenije, so imeli ponoči zaradi vetra težave zaradi ponovnih izpadov elektrike, predvsem na območju Ruš. Večina je že popravljena, razen na območju Selnice ob Dravi. Skupaj je trenutno tako brez napajanja 800 odjemalcev na srednjenapetostnem omrežju.
Na območju Elektra Celje je brez električne energije le še 32 odjemalcev.
"Danes teče drugi dan, ko rečemo, da naj bi bila na Gorenjskem elektrika v vsaki hiši, vsaj po poročilih, ki jih dobimo s terena," pa pravi regijski poveljnik Civilne zaščite Jernej Hudohmet. Na najkritičnejših območjih si še vedno pomagajo z agregati, na primer v celotni občini Jezersko ter delu občin Preddvor in Gorenja vas - Poljane.
Na terenu skupno že 34.000 gasilcev
V soboto je bilo na vseh prizadetih območjih na terenu več kot 5.200 ljudi iz sistema zaščite in reševanja, zdaj pa se po desetih dneh njihovo delo počasi le končuje, pravi poveljnik Civilne zaščite Srečko Šestan.
Pri odpravljanju posledic ledene ujme pa danes na terenu dela približno 650 prostovoljnih gasilcev s približno 150 gasilskimi vozili in drugo opremo. V notranjski regiji pomagajo tudi gasilci iz belokranjske, celjske in gorenjske regije ter Ljubljane.
Na terenu pa je sicer od 31. januarja, ko se je ledena ujma začela, do vključno danes delovalo približno 34.000 operativnih gasilcev z več kot 5.600 gasilskimi vozili in ostalo pripadajočo opremo.
Vodotoki lahko narastejo v širšem delu države
Skupaj s prostovoljci so po državi čistili tudi struge vodotokov. Za nami je deževen dan in pretoki rek po Sloveniji so se spet povečali.
Popoldan so močneje narasle reke Poljanska Sora in Sora, Gradaščica, Pšata in druge manjše reke na območju osrednje Slovenije. Poplavljati je začela tudi reka Vipava v zgornjem toku, Ljubljanica in Krka pa poplavljata na območju vsakoletnih poplav.
Danes je Cerkniško jezero začelo poplavljati lokalno cesto Dolenja vas - Otok, vendar hiše zaenkrat še niso ogrožene. Dvignil se je tudi nivo ponikalnice Obrh v na Loškem polju in zalil nižje ležeče dele ob strugi, voda pa zaenkrat normalno odteka v ponorno jamo Golobina. Razmere so še vedno stabilne tudi v vasi Bač, na logaškem pa je zaradi poplavljenega Planinskega polja zaprta lokalna cesta Laze-Planina.
Poplav se bojijo zlasti na območjih brez elektrike, saj črpalke, namenjene črpanju vode iz kleti in garaž, zaradi izpada električne energije ne delujejo. Civilna zaščita je zaradi nevarnosti že izvedla nekatere preventivne ukrepe, med drugim so izpostavam na teh območjih, kjer grozi poplavna nevarnost, razdelili 54 tisoč protipoplavnih vreč.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje