DZ v štirih mesecih porabil 150.000,
Koliko denarja je bilo porabljenega za potovanja poslancev v zgolj prvih treh mesecih tega leta, sicer nismo izvedeli, v DZ-ju pa so nam pojasnili, da so izdatki za to dejavnost slovensko državno blagajno do 10. maja stali 153.258 evrov, pri čemer so poudarili, da v znesek niso vključena le potovanja poslancev, temveč tudi drugih zaposlenih v DZ-ju.
Čeprav se višina zneska nanaša na mesec in 10 dni daljše obdobje in so vanjo vključeni vsi javni uslužbenci slovenskega parlamenta, pa toliko višja številka vendarle bode v oči. Ne moremo namreč mimo tega, da ima sabor trenutno 153 poslancev, medtem ko jih ima DZ 90. Hkrati je poraba 90.000 evrov na Hrvaškem deležna javnih očitkov, pri nas pa ne. Kaj to pomeni? Ali slovenski parlament ne varčuje ali ima glede na članstvo v Uniji ipd. le več obveznosti?
Pravilnik o varčevanju sprejet že leta 2009
Sodeč po pojasnilih DZ-ja gre za drugo, saj je Kolegij predsednika DZ-ja že februarja 2009 sprejel ukrepe za varčevanje pri potovanjih poslancev v tujino, tako da je Pravilnik o spremembah Pravilnika o mednarodni dejavnosti državnega zbora začel veljati že 16. februarja lani.
Ta pravilnik med drugim zmanjšuje število članov delegacij DZ-ja v okviru bilateralnih obiskov v tujini s pet na tri poslance, zaradi načela recipročnosti pa znižuje tudi število članov tujih delegacij, ki jim DZ krije stroške ob njihovem obisku v Sloveniji. Poleg tega pravilnik zaostruje pogoje za nakup letalskih vozovnic za potovanje v poslovnem razredu in omejuje število potovanj poslancev na podlagi tako imenovanih osebnih povabil poslancem za udeležbo na dogodkih v tujini (in sicer iz prejšnjih dveh na enega letno). "Po spremembah pravilnika sta bila v letu 2009 izvedena le dva potovanja na osnovi individualnih vabil, v letošnjem letu pa nobeno," navajajo v DZ-ju.
Več zapravljamo tudi na letni ravni
Kljub tem ukrepom je, denimo, DZ za potovanja zaposlenih v DZ-ju v letu 2009 porabil 367.010 evrov, sabor pa okoli 270.000. Zanimiv je tudi podatek, da je v slovenskem proračunu za ta namen za leto 2010 zagotovljenih 637.377 evrov.
Na naše vprašanje, v katerih primerih se izpelje potovanja in v katerih ne, so nam odgovorili, da v skladu z omenjenim pravilnikom o tem praviloma odloča odbor za zunanjo politiko, izjeme pa so: udeležba predsednika državnega zbora na mednarodnih dogodkih; srečanja na ravni predsednikov delovnih teles parlamentov držav članic EU-ja, ki jih organizira predsedujoča država;n srečanja, ki jih organizira Evropski parlament v soorganizaciji s parlamentom predsedujoče države, in sodelovanje članov stalnih delegacij DZ-ja v mednarodnih parlamentarnih institucijah, v mednarodnih organizacijah in mednarodnih telesih (Parlamentarna skupščina Sveta Evrope, Parlamentarna skupščina Nata, Parlamentarna skupščina OVSE-ja, Interparlamentarna unija, Parlamentarna skupščina Mediteranskih držav, Evromediteranska skupščina, Evropska varnostna in obrambna skupščina, Parlamentarna dimenzija Srednjeevropske pobude ipd.).
DZ član številnih mednarodnih institucij, organizacij, teles
V zagovor večjim zneskom za poslanska potovanja v Sloveniji pa je gotovo dejstvo, da je DZ polnopravni član vseh teh omenjenih skupščin (medtem ko sabor ni) in da enakovredno sodeluje pri sprejemanju vseh odločitev njihovih organov. "Tako je sodelovanje na dogodkih v okviru omenjenih organizacij potrebno tudi z vidika ohranjanje statusa državnega zbora in mednarodnega ugleda Republike Slovenije," poudarjajo v službi za stike z javnostjo v parlamentu.
Do zdaj realizirana potovanja slovenskih poslancev navajamo v okvirčku, priloženem ob strani prispevka, načrtovana pa v okvirčku pod prispevkom.
ZA LETOS NAČRTOVANA POSLANSKA POTOVANJA
MAJ
PSSE
Sestanek Odbora za kulturo, znanost in izobraževanje Parlamentarne skupščine Sveta Evrope, 10. in 11. maja 2010 v Carigradu v Turčiji.
BELGIJA
12. srečanje vodij poslanskih skupin ljudskih strank (EPP) v nacionalnih parlamentih, 10. in 11. maja 2010 v Bruslju.
PS NATO
Obisk Ekonomskega odbora PS NATO na Norveškem, od 10. do 14. maja 2010 v Oslu in Stavangerju.
EU
Konferenca predsednikov parlamentov držav članic EU-ja in kandidatk, od 13. do 15. maja 2010 v Stockholmu.
PS OVSE
Ekonomska konferenca PS OVSE "Evrazijska dimenzija OVSE", od 14. do 16. maja 2010 v Almatyju.
PS NATO
Spomladansko zasedanje PS NATO od 28. maja do 1. junija 2010 v Rigi.
EU
XLIII. zasedanje COSAC, od 30. maja do 1. junija 2010 v Madridu.
DANSKA
Obisk delegacije Odbora za lokalno samoupravo in regionalni razvoj na Danskem, predvidoma v drugem trimesečju 2010.
JUNIJ
PSSE (konferenca)
Evropska konferenca predsednikov parlamentov, od 10. do 12. junija 2010 na Cipru
EVOS - S ZEU
58. zasedanje EVOS - S ZEU, od 15. do 17. junija 2010 v Parizu.
PSSE
Zasedanje Parlamentarne skupščine Sveta Evrope, od 21. do 25. junija 2010 v Strasbourgu v Franciji.
JULIJ
PS OVSE
Letno zasedanje PS OVSE, od 6. do 10. julija 2010 v Oslu.
BELGIJA
Uradni obisk delegacije Skupine belgijsko-slovenskega prijateljstva belgijskega parlamenta v Sloveniji, predvidoma julija 2010.
NOVEMBER
PS NATO
Letno zasedanje PS NATO, od 12. do 16. novembra 2010 v Varšavi.
EVOS-S ZEU
59. zasedanje EVOS - S ZEU, od 30. novembra do 2.decembra 2010 v Parizu.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje