Fischer je povedal, da se je skupaj s Pahorjem seznanil s težavami nemško govoreče etnične skupine v Sloveniji. Oba sta do manjšin poudarjeno naklonjena in jih spoštujeta, sicer pa imajo te v slovenski ustavi zagotovljeno, da lahko razvijajo in ohranjajo svojo kulturo in svoj jezik, je pristavil. Dejal je, da bo Avstrija nemško govorečo skupino na temelju kulturnega sporazuma s Slovenijo še naprej finančno podpirala.
Predsednik Pahor je dodal, da sporazum o kulturnem sodelovanju med državama daje pripadnikom, ki čutijo nemške korenine, dovolj možnosti, da se znotraj 61. člena ustave Slovenija obveže - in to tudi počne - da lahko izrazijo svojo identiteto.
Ker so bile na sestanku izrečene tudi želje po priznanju nemško govoreče skupine kot avtohtone manjšine, je Pahor poudaril, da ni zagovornik njihovih pričakovanj. Svetoval pa je, naj se tako kot drugi potrudijo za svobodno izražanje svoje identitete, kar bo po njegovem mnenju podprla tudi država.
Predsednik društva Kočevarjev staroselcev August Gril pa je dejal, da jih je današnji obisk razočaral. Namreč, slovenska vlada in politika še vedno vztrajata pri navedenem kulturnem sporazumu, ki pa zanje ni rešitev. Nastopil je čas za priznanje nemške manjšine v Sloveniji.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje