Šest nevladnih organizacij, ki so se odločile za tožbo, meni, da je ministrstvo pri razveljavitvi razpisa kršilo pravila postopka. Nevladne organizacije, izbrane na javnem razpisu, so namreč sklepe o izbiri že prejele. A zaradi domnevnih nepravilnosti, ki smo jih razkrili na TV Slovenija, in posledičnega poteka postopkov nadzora, ki kot navajajo, predvidoma ne bo končan v kratkem času, je ministrstvo razpis v celoti razveljavilo.
"Kažeta se nespoštovanje do prava in nespoštovanje do nevladnega sektorja. Hkrati je nevzdržno to, da potencialno koruptivna in morda tudi kazniva dejanja oblasti na koncu prenesejo posledice na nevladni sektor," je komentirala Barbara Rajgelj s Pravne mreže za varstvo demokracije.
Tožbo zoper ministrstvo je na upravno sodišče vložila odvetniška pisarna Senica. "Če so konkretni sklepi problematični, potem obstajajo izredna pravna sredstva, s katerimi se da poseči v te konkretne pravne sklepe. Minister pa je razveljavil razpis in se pri tem skliceval na pravno podlago, ki sploh ne govori o razveljavitvi javnega razpisa," je pojasnil Matija Urankar z Odvetniške pisarne Senica.
Da razveljavitev razpisa pomeni odmik od predvolilnih zavez vlade o podpori aktivnemu državljanstvu, so prepričane nevladne organizacije. Iz vrst ministrstva za javno upravo pred naše kamere niso stopili, pisno pa so sporočili, da razveljavitev razpisa obžalujejo. "Ugotavljamo, da je zadnje zatočišče vseh prizadevanj v Sloveniji sodišče in pri tem ni nobene razlike med prejšnjo in sedanjo oblastjo," je dejala Rajgelj.
Predstavniki nevladnih organizacij menijo, da praksa ministrstva odpira pot, da se razpisi, katerih rezultati ne bodo po volji oblasti, enostavno prekličejo.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje