Foto:
Foto:

Slovenija je bila in je pomorska država in če želi biti to v polnem pomenu besede, potem mora imeti prost dostop do odprtega morja, brez nekih intervencij, brez upoštevanja nekih omejitev, ki ti jih dajejo druge države.

Katarina Kresal

Gre za stik teritorialnih voda z mednarodnimi vodami, a to je to premalo. Gre za pravico države, da razglaša suverene pasove na morju, kar pomeni, da ji pripadajo posebne pravice tudi v določenem delu mednarodnih voda.

Janez Janša
Katarina Kresal
Sogovornika sta predstavila tudi vsak svojo definicijo pomena termina pomorska država. Foto: MMC RTV SLO
Janša in Kresalova o blejski izjavi

Predsednica LDS-a Katarina Kresal in predsednik SDS-a in premier v času blejske izjave Janez Janša v Odmevih stališč nista zbližala.

Kot je znano, so mediji po srečanju Janše in Sanaderja poročali, da sta se takratna premierja načelno dogovorila, da se bo o meji odločalo s pomočjo tretjega in da v politični javnosti vlada večinsko soglasje parlamentarnih strank.

To trditev so pred kratkim zavrnili predsednik odbora DZ-ja za zunanjo politiko Ivo Vajgl, ki je dejal, da takratni premier soglasja ni imel, Katarina Kresal (LDS), ki pravi, da se z njimi ni posvetoval, in SNS, v katerem trdijo, da Janša njihove podpore ni imel. Druge parlamentarne stranke naj bi se z nekaj pomisleki načeloma strinjale z možnostmi reševanja vprašanja tudi s pomočjo tretjega (mednarodnega sodišča), a le, če se pri tem upoštevajo znani trije pogoji: zgodovinske in geografske okoliščine, stanje na dan 25. 6. 1991 in načelo pravičnosti.

LDS je čakal na sestanek
Katarina Kresal
(LDS) je dejala, da Janša mandata LDS-a za dogovor ni imel, ker so pred tem pričakovali dodatne strankarske razgovore in pridobitev strokovnih mnenj. Dodala je, da so se stranke dogovorile, da se bodo zadeve neformalno "testirale", vendar pa tudi, da bodo opravili še en sestanek strank in se potem odločili, kaj bo naslednji dogovor.

Janez Janša je ponovil znano stališče, da so stranke dale načelno soglasje, da Slovenija sprejema reševanje mejnega vprašanja s pomočjo tretjega, z izjemo SNS-a. To naj bi se zgodilo že 6. aprila 2007, nato pa naj bi soglasje avgusta še potrdile. Dejal je, da je imela Kresalova različne pomisleke, njeno takratno stališče pa naj bi bilo: "Toliko let je že nerešena meja, da se čisto nikamor ne mudi. Še 10 let jo bomo reševali, rešitev pa bo tako ali tako padla takrat, ko nobenega več ne bo tukaj."

Kresalova je pojasnila, da je bila stvar, o kateri so se vsi strinjali, da zakonodaja in mednarodne pogodbe kot možnost iskanja rešitve dopuščajo tudi sodišče v Haagu. "Sklenjen je bil tudi dogovor, da je pogojno dopusten tak dogovor pod določenimi pogoji, s katerimi pa se niso strinjali vsi prisotni, in to izrecno piše v tem dogovoru," je dejala Kresalova.

"Duh je že ušel iz stekleničke"
Janša je Kresalovo spomnil, da je člane mešanih komisij, ki je prav tako plod dogovora na Bledu, predlagal tudi LDS, kar je po njegovem pomenilo strinjanje z blejsko izjavo. Kresalova odgovarja, da je po srečanju na Bledu "duh že ušel iz stekleničke", zato LDS v zvezi z izjavo ni mogel storiti ničesar več, saj mu ni preostalo nič drugega, kot da se je strinjal, da naj se dela lotijo mešane komisije, ki "bodo pogledale vse možne faze postopkov v svetu, od sprave, arbitraže, mediacije do haaškega sodišča in na koncu se bomo na podlagi strokovnih mnenj, ki jih bodo dale, odločili, kateri postopek je res pravi".

"To je nakaj popolnoma drugega, kot govori Janez Janša, da smo se dogovorili za Haag. Nismo se dogovorili za Haag, ker je to škodljivo v tem trenutku," je pojasnila Kresalova, ki meni, da je absurno spet odpirati vprašanje Haaga, saj gre pri tem za stališče druge države in ne Slovenije, medtem ko EU Sloveniji z mediacijo ponuja roko.

SDS ne nasprotuje mediaciji
Janez Janša je poudaril, da SDS ne nasprotuje mediaciji, vendar bo treba tudi za mediacijo, tako kot za kakšno drugo opcijo, določiti izhodišče, pravni okvir in dogovoriti stvari, ki jih bo mediator reševal. "Dilema ali Haag ali Ahtisaari ali arbitražno sodišče OVSE je zelo umetna, dokler mi ne definiramo samega vprašanja, in to je bila dilema tudi na Bledu, kjer je bilo rečeno, da je Haag načelna možnost, pod pogojem, da bosta lahko državi prek strokovnjakov naredili pravni okvir," je dejal Janša.

Kaj pomeni "pomorska država"?
Kresalova in Janša sta komentirala tudi stališče Hrvaške, da je Slovenija geografsko prikrajšana država, saj nikoli ni imela in ne bo imela izhoda na morje. Čeprav sta se strinjala, da stališče ne drži in da Slovenija je pomorska država, pa se nista zedinila glede definicije. Za Kresalovo namreč to pomeni, da ima prost dostop do odprtega morja, brez mogočih intervencij in omejitev drugih držav, Janša pa meni, da je bistvo njena pravica razglašanja epikontinentalnih pasov in ekoloških con. "Stik teritorialnega morja z mednarodnimi vodami ni dovolj," je dejal Janša.

A. K. K.

Slovenija je bila in je pomorska država in če želi biti to v polnem pomenu besede, potem mora imeti prost dostop do odprtega morja, brez nekih intervencij, brez upoštevanja nekih omejitev, ki ti jih dajejo druge države.

Katarina Kresal

Gre za stik teritorialnih voda z mednarodnimi vodami, a to je to premalo. Gre za pravico države, da razglaša suverene pasove na morju, kar pomeni, da ji pripadajo posebne pravice tudi v določenem delu mednarodnih voda.

Janez Janša
Janša in Kresalova o blejski izjavi