Množica ljudi, ki se je udeležila zborovanja V obrambo Slovenije, želi sporočiti, da je Slovenija njihova domovina, ki so jo pripravljeni braniti. Ob tem hočejo živeti v varni, demokratični in evropski Sloveniji ter v državi, ki je utemeljena na slovenski kulturi in z ustavo zavarovanih vrednotah.
Hojs: Uprimo se evropski levici
Navzoče je prvi nagovoril Aleš Hojs, ki je med drugim dejal, da so se zbrali, ker je "potrebna obramba proti jugomentaliteti in proti tistim, ki sejejo razdor in blatijo ime Slovenije". Hojs še meni, da Slovenija potrebuje tudi obrambo proti klientelizmu, korupciji, "skoraj kastnemu pravnemu sistemu in režimskim medijem". Dodal je, da se je treba upreti tudi evropski levici, ki da "zahteva, da se mi prilagodimo prišlekom".
Kos: Ogroženi Slovenija in Slovenci
Za Hojsom je navzoče nagovoril akademik Janko Kos, ki je prepričan, da je oborožena tako Slovenija kot Slovenci, "kar nam ni nekaj novega že vse od Primoža Trubarja". Poudaril je, da je bil za Slovenijo najbolj usoden jugoslovanski socializem, ki "nas je oslabil duhovno in družbeno".
Novakova: Za narod in za pomoči potrebne
Predsednica NSi-ja Ljudmila Novak je poudarila, da Slovenija ne sme ostati brezčutna do pomoči potrebnih, zato se mora država odločiti, koliko ljudi lahko še sprejme, da pri tem ne bodo ogroženi narod, jezik in kultura. Pri tem si želi močnejše, učinkovitejše Evrope na temeljih krščanskih vrednot, ki bo zmogla te braniti.
Zbranim, od katerih je prejela nekaj nezadovoljnih vzklikov, je dejala, da si desnica ne sme metati polen pod noge, temveč skupaj zgraditi "normalno" državo, kjer lahko človek uspe s poštenim delom. "Desnica mora biti boljša od levice," je sporočila.
Janša: Vlada je nesposobna
Predsednik SDS-a Janez Janša je uvodoma spomnil na veliko izseljevanje iz Slovenije: iz države se letno izseli skoraj toliko ljudi, kot se jih rodi. "To je uničevanje Slovenije," je dejal. S tem država izgublja generacije, ki bi lahko okrepile srednji sloj, ustanavljale podjetja in krepile demokratično parlamentarno demokracijo. To po njegovem mnenju poteka načrtno, in tega ne počne vlada, saj je po Janševem mnenju nesposobna. "Tega vlada ne počne zavestno, ker je nesposobna. Tisti, ki so vlado postavljali, so vedeli, kaj postavljajo. In ti niso nesposobni," je poudaril.
Navezal se je na prebežniško krizo. Slovenska levica zdaj "načrtno izganja" mlade Slovence in Slovenke, je zatrdil opozicijski politik, tako kot je drugače misleče izganjala v begunstvo po drugi svetovni vojni. Obenem za to, da bi krepili svoje volilno telo, "propagatorji titoistične levice pravijo, da mora Slovenija sprejeti 200.000 novih državljanov".
Spomnil je, da je Slovenija v času, ko je bil tudi on del vlade, malo po osamosvojitvi, sprejela 70.000 beguncev iz držav nekdanje Jugoslavije. Tudi zdaj Sloveniji nihče ne more očitati, da ni solidarna, je zatrdil. "Zdaj pa 10-milijonska Grčija kolapsira, ker ima nekaj deset tisoč beguncev," je izjavil.
Je pa ozemlje Slovenije v zadnjem letu nezakonito prešlo veliko ljudi, med njimi tudi nekateri teroristični napadalci evropskih prestolnic, pri čemer je "zatajila" slovenska šengenska meja, je zatrdil. Ob tem se po njegovem mnenju odpira vprašanje kazenske odgovornosti države.
Udeleženci z zastavami
Udeleženci shoda so na Trg republike prišli opremljeni s slovenskimi zastavami in transparenti, s katerimi se med drugim zavzemajo za svobodo Slovenije in so kritični do Foruma 21, podpornikov nekdanjega predsednika Milana Kučana in kandidature Danila Türka za generalnega sekretarja OZN-a.
Zborovanje so priredili Zbor za republiko in Združenje za vrednote slovenske osamosvojitve (VSO) ter stranke SDS, NSi in SLS. Tako je bilo med udeleženci opaziti nekatere poslance DZ-ja, evropske poslance in vidne člane obeh omenjenih organizacij.
Na shodu so prebrali tudi posebno deklaracijo, usklajeno z vsemi organizatorji in nekaterimi civilnodružbenimi organizacijami.
Kot navajajo organizatorji, želijo z množično udeležbo domači in svetovni javnosti sporočiti, da je Slovenija njihova domovina, ki so jo pripravljeni braniti. Sporočiti želijo, da hočejo živeti v varni, demokratični in evropski Sloveniji ter v državi, ki je utemeljena na slovenski kulturi in z ustavo zavarovanih vrednotah.
S shodom želijo sporočiti, da branijo odprto družbo, ki je sposobna enakopravnega sodelovanja z drugimi, nasprotujejo pa enakemu vrednotenju slovenske kulture z vsemi drugimi. Vztrajajo pri vrednotah slovenske osamosvojitve in zavračajo poskuse njihove kriminalizacije.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje