Po poročanju portala 24 ur naj bi inšpektorji iskali zaupne dokumente na računalnikih kriminalistov. Ti so njihovo zahtevo zavrnili, vendar pa naj bi enemu izmed kriminalistov inšpektorji zagrozili z globo 1500 evrov – kriminalist je pod to grožnjo vpogled v računalnik dovolil. Predstavnik Policijskega sindikata Slovenije je zaradi po njegovem nezakonitega ravnanja inšpektorjev protestiral.
Da so kriminalisti upravičeno zavrnili vpogled v računalnike, meni tudi nekdanji direktor kriminalistične policije Anton Dvoršek. Inšpektorji bi z vpogledom v vsebino dokumentov namreč lahko ogrozili uporabo prikritih preiskovalnih metod in sodelovanje z viri, ogrožena bi bila lahko tudi življenja. "Na ta način lahko ogrozijo na eni strani tekočo preiskavo in na drugi strani ljudi – kriminaliste, tajne delavce in sodelavce. Če gre tukaj za organiziran kriminal, ti ljudje niso čisto nič nežni. Če ugotovijo, da imajo med seboj izdajalca ali pa nekoga, ki sodeluje s policijo, ga bodo skrajšali za glavo," je za Radio Slovenija povedal Dvoršek.
Včerajšnje dogajanje naj bi nadziral nekdanji prvi mož policije Anton Travner, ki je odstopil hkrati kot notranji minister Aleš Hojs. Da so prekoračili svoja pooblastila, je inšpektorje opozoril tudi novi v. d. direktorja NPU-ja Uroš Lepoša. Inšpektorji lahko preverijo, ali uslužbenci NPU-ja s tajnimi podatki ravnajo v skladu z zakonodajo. Ne morejo pa neomejeno brskati po njihovih računalnikih, opozarja tudi Miroslav Žaberl s fakultete za varnostne vede. "Ti inšpektorji, ki nadzirajo ravnanje s tajnimi podatki, načeloma praviloma ne smejo vpogledovati v vsebino posameznih evidenc ali pa primerov," je pojasnil Žaberl. V policijskem sindikatu bodo dogodek in pravne podlage za nadzor preučili. Vodstvu policije in notranjega ministrstva bodo že danes poslali tudi poziv za nujni izredni sestanek
Hojs: "Nihče ne želi preverjati vsebine tajnih podatkov"
Minister Hojs je v izjavi novinarjem ob prihodu na sejo vlade dejal, da je namen nadzora izključno preveriti, ali se s tajnimi podatki ravna pravilno, zakonito in tako, kot je treba. "O nobeni vsebini se ne pogovarjamo. Želim, da se tudi s tajnimi podatki dela zakonito," je zatrdil.
"Nihče ne govori o tem, da bi kdor koli želel vpogledovati ali pa preverjati vsebine tajnih podatkov. Želi pa glavni inšpektor preveriti – in v njegovi nameri ga popolnoma podpiram – ali se tajni podatki na NPU-ju shranjujejo, obdelujejo in ne podajajo naprej, kot to zahteva zakon," je v Odmevih Televizije Slovenija pojasnil minister Hojs. Dodal je, da je to mogoče preveriti, brez vpogleda v podatke. "Ima pa glavni republiški inšpektor kar nekaj težav, ker mu nekateri, ki naj bi bili obvezani shranjevati tajne podatke na predpisan način, razlagajo, da tega predpisanega načina niso zmožni zagotoviti," je še dodal minister za notranje zadeve.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje