Predsednica NSi-ja Ljudmila Novak je pojasnila, da je za skupno listo glasovalo 80 odstotkov članov sveta stranke, preostalih 20 odstotkov pa je po njenih besedah menilo, da je NSi dovolj močan tudi za samostojen nastop na volitvah.
Nekaj pomislekov je bilo zaradi preteklih negativnih izkušenj - zlasti v času združevanja leta 2000, nekateri občinski odbori pa imajo s sodelovanjem u SLS-om slabe izkušnje na terenu.
A Novakova je prepričana, da današnja odločitev sveta NSi-ja daje neko novo upanje na pomladni strani tudi v prihodnosti. Prepričana je, da bo skupna lista zmagovalna, in ocenjuje, da bo sodelovanje obrodilo dobre sadove in da lahko dobijo celo tri evropske poslance.
Vodstvi obeh strank sta okvirni sporazum za sodelovanje dorekli v petek. Nosilec liste bi bil aktualni evropski poslanec Lojze Peterle, ki je danes dejal, da je odločitev sveta NSi-ja zanj "zelo jasen in spodbuden političen izraz volje".
Kdo poleg Petrleta, Novakove in Bogoviča?
Izvršilni odbor SLS-a bo petkov okvirni sporazum obravnaval v ponedeljek, končno besedo bo imel glavni odbor stranke. Če dogovor potrdi tudi SLS, bodo na skupni listi po štirje člani iz obeh strank - po dva moška in dve ženski iz vsake. Prvo in drugo mesto bi pripadli NSi-ju, tretje in četrto SLS-u. Na petem mestu bo predstavnik NSi-ja, na šestem SLS, na sedmem bo Novakova, na osmem pa predsednik SLS-a Franc Bogovič.
Konkretnih imen - razen torej za prvo in zadnji dve mesti - še niso dorekli. Neuradno bi bil na drugem mestu lahko podpredsednik NSi-ja Aleš Hojs, na petem pa direktorica Uprave RS za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin Vida Čadonič Špelič. Iz vrst SLS-a je Bogovič že v petek kot morebitni kandidatki omenil poslanko SLS-a Jasmino Opec in podpredsednico stranke Olgo Franca ter dodal, da je v obtoku še več imen.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje