Slovenska vojska praznuje svoj praznik v spomin na 15. maj 1991, ko se je na Igu in v Pekrah začelo usposabljanje prve generacije nabornikov. Danes pripadniki vojske izvajajo poslanstvo obrambe nedotakljivosti in celovitosti državnega prostora. Slovenska vojska je zato eden izmed temeljev državotvornosti, samobitnosti in identitete države, naroda in družbe ter njihove varnosti, so v vojski zapisali v vabilu na osrednjo slovesnost ob prazniku, ki je s postrojem pripadnic in pripadnikov potekala v ljubljanski vojašnici Edvarda Peperka.
Osrednji govornik, predsednik republike in vrhovni poveljnik obrambnih sil Borut Pahor, je pripadnikom Slovenske vojske čestital in se jim zahvalil za njihovo delo. "Slovenija se zanese na vas. Zavezniške vojske se zanesejo na vas. Doslej še nikogar niste razočarali. Z delom na mirovnih misijah v tujini, s profesionalno skrbjo za obrambne naloge doma ter s srčno pomočjo našim ljudem v stiskah vedno vse navdušite," je v nagovoru dejal Pahor.
Opozoril je na poslabšanje varnostnih razmer v Evropi, pa tudi na napetosti drugje po svetu, kjer se poglabljajo nevarnosti za sprožitev drugih hibridnih ali vojaških spopadov. "Naj si Slovenija še tako iskreno prizadeva za mirno reševanje vseh sporov, ne sme si zatiskati oči pred sedanjimi napetimi razmerami," je pozval. Ob tem se je dotaknil tudi vojne v Ukrajini, ki po njegovih besedah sproža pomembne politične in varnostne spremembe. "Interes Finske in Švedske za članstvo v Natu je samo ena od teh sprememb. Če se bodo za to odločili, jim izrekamo dobrodošlico," je dejal.
V teh nepredvidljivih razmerah je z vidika varnosti Slovenije po njegovi oceni zato bistveno, da imamo izurjeno, usposobljeno, opremljeno in moralno motivirano Slovensko vojsko, da smo zanesljiv zaveznik v zvezi Nato ter da smo aktiven član EU-ja, ki že skoraj 80 let neprekinjeno zagotavlja mir, varnost in blaginjo evropski družini narodov.
Dejal je, da so se v zadnjih letih na področju obrambe v Slovenije zgodili zelo veliki premiki. DZ je s sprejetjem nekaterih ključnih, strateških dokumentov začrtal sodoben in dolgoročni razvoj Slovenske vojske, je dejal Pahor. Med drugim je spomnil na sistemski zakon, "ki zagotavlja materialno podlago za nujno potrebne naložbe za opremo slovenskega vojaka, njegovo oborožitev in zmogljivost Slovenske vojske za obrambo države".
Nakup boxerjev po mnenju Pahorja ključnega pomena
Eno od bolj aktualnih odprtih vprašanj okoli opremljanja vojske je trenutno sicer nakup osemkolesnikov Boxer, ki ga prihodnja vladna koalicija ne podpira. Ministrstvo za obrambo bo sicer kmalu dobilo novega ministra, to bo, če bo potrjen v državnem zboru, prvak zunajparlamentarne stranke LMŠ Marjan Šarec. Kot je v nagovoru poudaril predsednik Pahor, je nakup boxerjev po njegovem mnenju ključnega pomena za vzpostavitev osrednje bataljonske bojne skupine kot najpomembnejše zmogljivosti Slovenske vojske.
"Potreba ni od včeraj in temelji na ustreznih strokovnih podlagah. Intenzivnejše dejavnosti potekajo že več let," je spomnil in dodal, da kot vrhovni poveljnik obrambnih sil podpira naložbo. Meni, da se nakup oklepnikov ne sme več odlagati.
Tonin ob koncu mandata ocenjuje, da so temelji za razvoj dobri
Nakup boxerjev je v svojem govoru znova zagovarjal tudi minister za obrambo v odhajanju Matej Tonin. Kot je dejal, vozila vojska potrebuje, da lahko izvaja z ustavo in zakoni določene naloge. Potrebuje jih, ker je kombinacija zmogljivosti in zaščite vozila daleč najboljša, ker v izredno poslabšanih varnostnih okoliščinah z gradnjo slovenskih obrambnih zmogljivosti misli resno, ker želi, da Slovenija tudi z dejanji, in ne le besedami podpira evropsko strateško suverenost in ker podpira slovensko obrambno industrijo.
Pripadnicam in pripadnikom vojske se je Tonin zahvalil, ker skrbijo za varnost in ker so domovini služili tudi, ko razmere niso bile najboljše. A današnji dan lahko po oceni Tonina praznujemo bolj optimistično, saj jim je med drugi uspelo ustaviti "kadrovski prosti pad" in začeti posodobitev vojske. Tonin se je ob koncu mandata tako ozrl v delo zadnjih dveh let, v katerih so bili po njegovem mnenju postavljeni vsi temelji za nadaljnji razvoj Slovenske vojske. Kot je dejal, je bila ob zavedanju, da so ljudje bistvo vsake vojske, njegova prednostna naloga izboljšanje statusa vojaka. "Zadovoljen vojak je najboljši promotor Slovenske vojske," je dejal in spomnil na spremembe zakona o službi v Slovenski vojski in zakona o obrambi. Veseli ga tudi, da jim je uspelo povečati zanimanje mladih za prostovoljno služenje vojaškega roka.
Slovenska vojska pa ob tem po besedah ministra potrebuje tudi dobro tehniko, ki dvigne učinkovitost dela, predvsem pa zagotavlja najvišjo možnost preživetja in varnosti vojakov. Kot je poudaril, o tem ni dovolj le govoriti, temveč tudi zagotoviti finančne vire. Velik korak pri tem je bil po Toninovem mnenju narejen z zakonom o investicijah v Slovensko vojsko.
Predsednik Pahor je ob tej priložnosti tudi slovesno povišal namestnika načelnika Generalštaba Slovenske vojske brigadirja Romana Urbanča v čin generalmajorja. Slovesnosti se med drugim udeležuje tudi predsednik državnega sveta Alojz Kovšca, poleg ministra za obrambo in predsednika republike pa je zbrane nagovoril tudi načelnik generalštaba Slovenske vojske Robert Glavaš.
Glavaš poudaril pomen enotnosti in povezanosti ter dobre opremljenosti
Tudi načelnik generalštaba Slovenske vojske Robert Glavaš je v nagovoru poudaril pomen ustrezne usposobljenosti, opremljenosti in oboroženosti. Kot je spomnil, so z zavedanjem o tem v zadnjem letu veliko pozornosti namenili novim kadrom, vojaški infrastrukturi, vajam z mednarodno udeležbo. "Pripadniki Slovenske vojske smo vedno usposobljeni in pripravljeni na klic domovine," je zatrdil Glavaš, ki se je ob tem zahvalil vsem, ki so v preteklem letu kakor koli prispevali k napredku Slovenske vojske.
Ugotavljal je, da se mednarodno okolje ves čas spreminja, mednarodna skupnost pa se na te spremembe odziva različno. Po Glavaševih besedah je za Slovenijo ob tem pomembno, da je enakovreden in zanesljiv partner. Varnostni položaj v Evropi potrjuje našo zavezanost zahodnim civilizacijskim vrednotam, ki so nas naučile, da smo najmočnejši takrat, ko smo skupaj, je še dejal. V pisnem nagovoru pripadnicam in pripadnikom vojske, ki je objavljen na spletni strani, pa je Glavaš opozoril, da se tudi v Slovenski vojski vse bolj zavedajo, "zakaj je pomembno, da smo dobro opremljeni in usposobljeni, predvsem pa enotni ter povezani".
Dan Slovenske vojske so že v petek proslavili z večernim koncertom orkestra Slovenske vojske v Gallusovi dvorani Cankarjevega doma.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje