Predsedstvo Skupnosti občin Slovenije bo o tem razpravljalo v četrtek na seji v Naklem. Nekaj dni zatem naj bi se sešlo še predsedstvo Združenja občin Slovenije, kjer so že odločeni, da se bodo zaradi sredstev za sofinanciranje investicij obrnili na ustavno sodišče.
Sredstva, ki jih ureja 21. člen zakona o financiranju občin, ostajajo znižana veliko bolj, kot bi želeli v združenjih občin. Če bi investicijski transfer po zakonu moral znašati šest odstotkov, so bili namreč pripravljeni privoliti v polovico te višine, torej tri odstotke, ob dodatnem odstotku kot izpolnitvi zaveze iz dogovora za letošnje leto. Zakon o izvrševanju državnega proračuna pa za vsako izmed obeh let določa po dva odstotka.
Pri povprečnini, za katero v občinah opozarjajo, da je za 20 odstotkov nižja, kot bi po zakonu o financiranju občin morala biti, pa se o aktivnostih še niso odločili.
Predsednik združenja občin Robert Smrdelj pravi, da se bodo poskušali v združenjih glede tega uskladiti in oceniti, kako bi lahko uspeli. Ena možnost je tožba, druga pa ustavna presoja. Obe pravni sredstvi so združenja že uporabila v boju za letošnjo povprečnino, ki je bila za drugo polovico leta prav tako določena nižje od želja občin.
Septembra sta Združenje občin Slovenije in Skupnost občin Slovenje na ljubljansko okrožno sodišče vložila tožbo za izpolnitev pogodbenih obveznosti iz dogovora o višini povprečnine za leto 2015, saj je bila povprečnina znižana, čeprav vlada svoje obljube o znižanju stroškov občin ni v celoti izpolnila.
Država ni za mediacijo
Sodišče je v tožbi predlagalo mediacijo in občinski združenji sta oddali soglasje k njeni izvedbi, a mediacije najverjetneje ne bo, saj država z njo ne soglaša. Ob odločitvi v tej zadevi pa v občinah pričakujejo tudi odločitev ustavnega sodišča, ki ga je za presojo predpisov o delovanju in financiranju občin zaprosilo Združenje mestnih občin Slovenije.
Ali bo v povezavi s povprečnino na ustavno sodišče romala še ena pobuda, za zdaj še ni povsem jasno. Interesna skupina lokalnih interesov v državnem svetu je strokovne službe zaprosila, da pripravijo podlage za morebitno ustavno presojo. Vendar pa za zdaj kaj dlje od tega še niso.
Strategija razvoja lokalne samouprave
Razprava ob določanju sredstev, ki se bodo občinam za izvajanje zakonskih nalog namenjala v prihodnjih dveh letih, pa je znova opozorila na potrebo po ponovnem premisleku o razvoju področja lokalne samouprave. Od 27. novembra je v javni razpravi tudi strategija razvoja lokalne samouprave, o kateri je strokovni posvet predviden v četrtek.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje