Dragan Bavčar je vedel, da bo 135 patrij premalo za izpolnjevanje ciljev Nata, in kot je dejal, je na to tudi opozoril. Foto: MMC RTV SLO
Dragan Bavčar je vedel, da bo 135 patrij premalo za izpolnjevanje ciljev Nata, in kot je dejal, je na to tudi opozoril. Foto: MMC RTV SLO
Ljubica Jelušič
Kot je povedala novopečena ministrica, na Morsu pripravljajo temeljit pregled obrambnih zmogljivosti. Foto: MMC RTV SLO
Tajni podatki o patrii razkriti
Zaposlovanje na Morsu zamrznjeno
Jelušičeva o poslu s patriami

Ljubica Jelušič je pojasnila, da se o spremembi še ne pogajajo, saj čakajo, da izvajalec izpolni obveznosti za leto 2008. Kot so še povedali njeni sodelavci, ki so razkrili nekatere doslej interne podatke pogodbe, je od 135 oklepnikov 25 takih, ki so brez bojne opreme.

Bavčar vedel za težave
Na isti tiskovni konferenci je brigadir Dragan Bavčar v zvezi s tem priznal, da je vedel, da z nakupom 135 patrij ne bodo doseženi cilji v okviru Nata, in na to tudi opozoril, a končna odločitev je bila, kot je dejal, sprejeta v vodstvu ministrstva.

Pogodba, vredna 278 milijonov evrov, je sicer poleg omenjenih 25 določala nakup 12 vozil s 120- milimetrskim minometom , šest s 30-milimetrskim topom in s protioklepnim sistemom SPIKE, osem poveljniških vozil, 18 vozil z bombometom in 66 s težkim mitraljezom.

Ker je več kot polovica osemkolesnikov oborožena samo z mitraljezom, tako ne bo mogoče sestaviti predvidenih dveh srednjih bataljonskih skupin, ki smo jih obljubili Natu. Kako bodo v prihodnje ravnali glede tega, na ministrstvu še proučujejo, pripravljajo pa tudi podroben pregled obrambnih zmožnosti. V zvezi s tem Jelušičeva načrtuje tudi, da se bo morala s predhodnikom Karlom Erjavcem "pogovoriti o marsičem"

Slovenska vojska trenutno razvija zmogljivosti za oblikovanje dveh bataljonskih bojnih skupin, prve, lahke, do leta 2009, in druge, srednje, do leta 2012.

Vojski je treba zagotoviti preživetje na bojišču
Glede protikorupcijske klavzule je Jelušičeva še enkrat napovedala, da jo bodo uveljavljali, če bodo zanjo izpolnjeni pogoji oziroma če bo dokazana korupcija. Na ministrstvu vseeno menijo, da bi bila Slovenska vojska s tem na slabšem, saj potrebuje opremo. "Bojne zmogljivosti moramo vzpostaviti," je poudarila Jelušičeva. Ne glede na to, da namreč v naslednjih desetih letih ne kaže, da bi se članica Nata zapletle v vojno, je vojski treba zagotoviti preživetje kot tudi manevriranje na bojišču.

Z opremljanjem patrij je tako po besedah Jelušičeve nujno treba nadaljevati, seveda ob upoštevanju omejenih finančnih in kadrovskih virov. Kljub temu je ministrica na novinarsko vprašanje potrdila, da bo njen mandat v znamenju varčevanja.

Mors čaka odpravo napak
Na novinarski konferenci, je bilo sicer predstavljeno trenutno stanje glede izvajanja pogodbe. Kot so pojasnili, bodo nadaljevali postopke prevzema prvotnih trinajstih vozil patria takoj, ko bodo odkrite napake odpravljene, z izvajalcem pa dosežen ustrezen dogovor. Napake med drugim obsegajo nepopolno dokumentacijo, odstopanja pri izvedbi barvanja vozila, omejitve pri zapiranju zadnjih vrat in dvomi o letu proizvodnje oborožitvenih postaj.

Deli pogodbe, ki zadevajo poslovno skrivnost, so po besedah Jelušičeve še vedno zaupni. Za razkritje omenjenih podatkov pa so se odločili, da bi napravili konec negotovostim in ugibanjem, ki so se pojavila v javnosti.

Ministrica zamrznila kadrovske menjave
Ministrica za obrambo pa je še napovedala, da tri mesece na ministrstvu ne bo nobenih kadrovskih menjav, saj želi, da se pokaže jasna slika in morebitna odgovornost zaposlenih. V prvih dneh svojega mandata je tako zamrznila načrtovane premestotve v Slovenski vojski, ki jih je tik pred odhodom podpisal njen predhodnik Karl Erjavec. Prejšnji minister je pripravil kar zajeten seznam napredovanj, Jelušičeva pa je pojasnila, da se na seznamu pojavljajo tudi imena iz posla s Patrio.

Kot poroča TV Slovenija, je beneralštab Slovenske vojske odločnost ministrice šokirala, sploh pa dejstvo, da je za spremembe izvedela. Ukazi so se namreč nanašali spremembe v vrhu prve brigade, v poveljstvu za podporo, poveljstvu za dokrtino in v generalštabu. Je pa načelnik generalštaba Albin Gutman ukaze o spremembah pred dnevi preklical.

Poznavalci obrambnih razmer o tem pravijo, da je odhajajoča garnitura tako želela poskrbeti za svoje ljudi, še poroča TV SLO.

Erna Strniša/S. Z./A. M.

Tajni podatki o patrii razkriti
Zaposlovanje na Morsu zamrznjeno
Jelušičeva o poslu s patriami