Na ministrstvu za obrambo so, potem ko so predali predsedniku republike poročilo o pripravljenosti Slovenske vojske v preteklem letu, svoje dosežke predstavili še javnosti. Zaradi lani sprejetih ukrepov, s katerimi se je ustavilo padanje obrambnih izdatkov, so v delu obrambnega ministrstva in vojski zaznali pozitivne premike. Ministrica pa ob tem opozarja, da ocena še vedno ni takšna, kot si jo želijo.
V prihodnjih letih namerava vlada vsako leto obrambnemu proračunu zagotoviti dodatnih od 20 do 30 milijonov evrov, kar pa je po besedah ministrice le prvi mejnik. Drugi bi moral biti znatno povečanje sredstev, tako da bi ta dosegla raven pred gospodarsko krizo, saj je varnost dolgoročna naložba.
Uresničevanje ciljev Nata
Trenutno je največji cilj ministrstva uresničevanje ciljev zmogljivosti Nata 2017 za Slovenijo. Med temi so gradnja dveh srednjih bataljonskih skupin, bolnišnica Role 2, ustrezni komunikacijski in informacijski sistemi, kibernetska obramba, sile za specialno delovanje ter zmogljivosti za usmerjanje zračne podpore.
Samo za nabavo novih bojnih vozil za gradnjo srednje bataljonske bojne skupine bi sicer potrebovali 600 milijonov evrov, torej za gradnjo dveh 1,2 milijarde evrov. A z napovedmi vlade o dodatnih sredstvih ostaja ministrica optimistična glede nadaljnjega razvoja Slovenske vojske.
Ocena ostaja nezadostno
Načelnik generalštaba Slovenske vojske Andrej Osterman je ob predstavitvi ocene pripravljenosti Slovenske vojske poudaril, da se ocenjujejo tako kadrovska popolnitev kot tudi vojaška infrastruktura in usposobljenost. Če je le eno področje nezadostno, pa je celotna ocena nezadostna, kar pojasni nezadostno oceno pripravljenosti v stanju vojne oziroma krize.
Pripravljenost Slovenske vojske je bila po njegovih besedah lani na enaki ravni kot leta 2015. Izboljšalo se je le področje usposobljenosti, področje popolnitve z oborožitvijo in opremo ter kadrovsko področje pa sta bili ocenjeni negativno. Osterman meni, da je mogoče razmere na obeh negativno ocenjenih področjih izboljšati.
V pripravi tudi zakonske rešitve
To bi bilo mogoče doseči z dvigom plač pripadnic in pripadnikov, kar bi izboljšalo konkurenčnost poklica na trgu delovne sile. Na ta način bi si pridobili zadosten kader. S takojšnjim in zadostnim dvigom obrambnega proračuna pa bi ministrstvo za obrambo za Slovensko vojsko nabavilo del manjkajoče opreme in oborožitve.
Sicer pa na ministrstvu pripravljajo tudi zakone z obrambnega področja, ki naj bi bili na vladi do konca meseca. Med rešitvami iz zakona o službi v Slovenski vojski, ki naj bi izboljšale položaj pripadnikov Slovenske vojske, so zagotovljena služba v javnem sektorju po 45. letu starosti, uvedba pripravljenosti na domu in na delovnem mestu, ureditev dopusta na misijah in jasnejša opredelitev nadomestil za odškodnine ob morebitnih poškodbah.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje