"To je res enkratna priložnost za preživljanje časa z otroki in vzpostavitev res globokih vezi," je prepričan Sebastijan, ki je pri prvem otroku leta 2010 izkoristil vseh devet mesecev starševskega dopusta, žena pa je bila samo prve tri mesece na porodniškem dopustu. Pri drugem otroku, leta 2012, pa je izkoristil šest mesecev dopusta za nego in varstvo otroka.
Razlog za odločitev tudi ekonomski
Za to sta obstajala vsaj dva razloga: dela v novinarstvu, v izmenah, ki segajo od sedmih zjutraj do desetih zvečer, tudi ob koncih tedna in med prazniki. "Vedel sem, da ob takšnem urniku z otroki nikakor ne bi mogel preživeti toliko časa, kot bi želel, in s tem tudi pomagati partnerici, predvsem pri prvem otroku, ko je še vse novo in traja lep čas, da se vsi navadijo drug drugega in popolnoma novega hišnega reda,” razlaga Sebastjan. Drugi razlog je bil ekonomski: žena je samostojna novinarka in nadomestilo bi bilo tako nizko, da bi družina komaj shajala.
Z delodajalcem ima srečo
Z delodajalcem pri uveljavljanju dopusta za nego otroka ni imel nobenih težav. "Srečo imam, da je bil moj delodajalec izjemno razumevajoč. Niti pri neposredno nadrejenem niti pri vodstvu podjetja nisem nikoli naletel na nikakršne ovire, kvečjemu obratno. Vsi so me podpirali, čeprav so imeli kar nekaj težav z birokracijo, ker sem bil prvi oče, ki se je za to odločil. Od takrat je dopust za nego otroka izkoristil še vsaj en sodelavec in tudi on ni imel težav. Podobno je bilo pozneje, ko sem se odločil za delo za skrajšani delovni čas. Je pa res, da delam v podjetju s skoraj 100 zaposlenimi in je tako precej lažje razdeliti delovne naloge. Predstavljam si, da bi bilo v manjšem podjetju precej težje,” ocenjuje Sebastjan Razboršek Maček.
Pozitivne izkušnje so izjema
Pozitivna izkušnja Sebastjana Mačka je, kot kaže, izjema in eden od razlogov, zakaj se za dopust za nego in varstvo otroka v Sloveniji odloča samo pet odstotkov očetov. "Odobritev dopusta za nego in varstvo otroka očetom, skrajšan delovni čas, delo od doma se v javni upravi razumejo kot privilegij posameznikov, ne pa kot možnost, da bi bili tako delodajalci kot zaposleni zadovoljnejši in motivirani za delo," za MMC pravi zagovornik načela enakosti Boštjan Vernik Šetinc.
Nekaznovana diskriminacija
V letu 2012 se je od 75 primerov diskriminacije deset nanašalo na diskriminacijo zaradi spola, starševstva ali nosečnosti. Težava je v tudi v tem, da je zadnja leta vse manj ljudi pripravljenih prijaviti povzročitelje diskriminacije. "Diskriminacija je nekaznovana, delodajalci se ne bojijo sankcij in izkoriščajo strah ljudi, zdaj zadošča že, da komu pogodbe ne podaljšajo,” pojasnjuje.
Nadlegovanje očetov v SV
Dodaja, da so v Slovenski vojski ugotovili nekaznovane primere nadlegovanja moških, ki so resno vzeli očetovsko vlogo in hoteli iti na očetovski dopust. Postrojili so jih in poniževali, češ kakšni moški so, pozneje so celo zatrjevali, da jim kot delodajalcu ni treba izpolnjevati zakonskih določb o usklajevanju poklicnega in zasebnega življenja.
Starševski dopust - lista za odstrel
Zato je Vernik Šetinc osupel ob izjavi generalnega sekretarja Združenja delodajalcev Igorja Antauerja, ki pričakuje, da bodo delodajalci očetov, ki bi se odločili za starševski dopust, "počakali na njihovo prvo napako in jim dali odpoved oziroma bodo to upoštevali pri odločanju o tistih, ki jih bodo odpustili”.
Delodajalci z diskriminacijo grozijo
"Strukturna diskriminacija, tudi zaradi starševstva, je zakoreninjena, sistem varstva pred diskriminacijo pa je tako neučinkovit, da se delodajalci nanj lahko požvižgajo in si upajo z diskriminacijo celo groziti," še dodaja Vernik Šetinc. Eden izmed razlogov pa je zagotovo tudi dejstvo, da še vedno nimamo zagovornika načela spolne enakosti, ki bi ga po črki zakona morali dobiti že pred petimi leti.
Kdaj dobimo zagovornika načela spolne enakosti?
Ravno ta inštitut bi delodajalcem pomagal najti prijazne rešitve tako za njih same kot za delavce, ki bi denimo po koncu porodniškega ali starševskega dopusta lahko v podjetju napredovali in bili bolj motivirani in učinkoviti, ne pa da se jim ukinja dodatek na uspešnost ali ne podaljšujejo pogodbe - kot se dogaja zdaj.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje