Prostovoljska ekipa v Ljubnu ob Savinji po uničujočih poplavah. Foto: MMC RTV SLO
Prostovoljska ekipa v Ljubnu ob Savinji po uničujočih poplavah. Foto: MMC RTV SLO

Kot so sporočili po dogodku Mladinsko delo in mladi v občini, ki so ga pripravili Zavod za razvoj mobilnosti mladih Movit, Urad RS za mladino in mreža 58 mladinskih centrov MaMa, evropska programa na področju mladine z malimi vložki dosegata velike rezultate. Od leta 2021 so v prostovoljskih projektih pri Zavodu Movit, ki je obenem nacionalna agencija obeh evropskih programov, predvideli 1368 prostovoljcev, ki med vsemi državami znotraj Evropske unije najraje izberejo prav Slovenijo za svoje prostovoljno delo.

Do konca letošnjega marca jih je svoje prostovoljstvo uresničilo že 981, so zapisali v sporočilu po novinarski konferenci. Na vseevropski ravni je bilo v prostovoljskih projektih v enakem obdobju predvidenih 64.160 prostovoljcev, med katerimi jih je svojo prostovoljstvo izvedlo že 47.002.

Sorodna novica Dan za spremembe je priložnost za prostovoljstvo

Največ mladih prihaja na prostovoljske projekte v tem programskem obdobju iz Francije, Španije, Italije, Nemčije in Turčije. Slovenski prostovoljci, ki so vključeni v oba programa, pa poleg Slovenije izbirajo še Španijo, Portugalsko, Nizozemsko, Poljsko in Hrvaško.

Največ prostovoljskih projektov so sicer prijavili v osrednjeslovenski regiji, od 497 jih izvajajo kar 250, 60 projektov izvajajo v Podravju, 56 pa v savinjski regiji.

Od vključno leta 2021 so porabili nekaj več kot 25,5 milijona evrov sredstev

Od vključno leta 2021 so na slovenski nacionalni agenciji v okviru obeh programov na področju mladine podelili nekaj več 25,5 milijona evrov sredstev, v okviru tega pa sprejeli 645 projektov, ki jih je prijavilo 252 različnih organizacij. Ker organizacije v projektih sodelujejo še z drugimi partnerskimi organizacijami, je skupno število vseh vključenih organizacij 1091. V projektih je prijavljenih skupno 25.982 udeležencev, med katerimi je 5940 udeležencev z manj priložnostmi, kar je slabih 23 odstotkov vseh.

Poleg pomena mladinskega prostovoljnega dela so poudarili predvsem možnosti, ki jih za financiranje tovrstnih projektov ponujajo programi Erasmus+: Mladina in Evropska solidarnostna enota, ter predstavili tudi nekaj primerov dobrih praks.

Sorodna novica Tjaša Arko: Ni ovir, če bi radi delali kot prostovoljci

Program Erasmus+: Mladina je del programa EU Erasmus+ na področju izobraževanja, usposabljanja, mladine in športa za obdobje 2021–2027. Namenjen je krepitvi kompetenc in zaposljivosti mladih ter posodobitvi in razvoju izobraževanja, usposabljanja in mladinskega dela.

Program Evropska solidarnostna enota je program EU-ja, ki je namenjen gradnji bolj vključujoče, solidarnostne družbe, podpori ranljivim družbenim skupinam ter odzivanju na družbene in humanitarne izzive. Mladim v starosti od 18 do 30 let ponuja, da z delovanjem za skupno dobro razvijajo in pridobivajo različna znanja in spretnosti, ter jim tako omogoča osebno rast.

Novinarski predstavitvi sta sledila dogodek Mladinsko delo in mladi v občini, ki je bil namenjen predstavnikom občin v regiji, in dogodek za organizacije mladinskega sektorja, kjer so spoznavali priložnosti, ki jih za mlade in organizacije ponujata omenjena programa.