Za ministrstvo se sredstva prihodnje leto povečujejo za 23,3 milijona na 602,1 milijona evrov, za leto 2024 pa je predvidenih 589,6 milijona evrov.

Kot je članom odbora povedala ministrica Irena Šinko, se v proračunu za prihodnje leto povečujejo predvsem sredstva za ukrepe za stabilizacijo trga, razvoj podeželja in za gozdarstvo. Sredstva so višja tudi zaradi dogovorjenih višjih plač in materialnih stroškov javnih služb. V Upravi RS za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin so se povečala zaradi ukrepov za zdravstveno varstvo živali in za dolgotrajno oskrbo zapuščenih živali.

Sredstva za prilagajanje podnebnim spremembam so se po njenih besedah povečala, ker pričakujejo več izplačil za zavarovalne premije. Letos so zanje izplačali šest milijonov evrov in pričakujejo, da bodo pridelovalci še povečali zavarovanja. Izobraževanja se povečujejo v skladu s strateškim načrtom, sredstva v intervencijskih programih pa so večja zato, ker morajo poravnavati obveznosti iz preteklih intervencijskih zakonov, sprejetih zaradi covida-19.

Alenka Helbl iz SDS-a je pozdravila povečanje sredstev za stabilizacijo trga, saj se bo za ukrepe za prilagajanje podnebnim spremembam namenilo 1,4 milijona evrov več, za strokovne naloge in svetovanje v kmetijstvu pa za 1,6 milijona evrov več sredstev. "V časih, ko je potrebnega veliko znanja in se dnevno prilagajati podnebnim in tržnim spremembam, pozdravljamo povečanje sredstev za svetovanje," je dodala Vida Čadonič Špelič iz NSi-ja.

Glede proračuna za leto 2024 je ministrica na vprašanje Helblove glede problematike škode za divjadi povedala, da načrtujejo spremembe na področju poravnave škode. Ministrstvo poravnava škodo, ki nastane na nekmetijskih površinah, torej v naseljih, medtem ko so za poplačilo škode na kmetijskih površinah odgovorne lovske družine. Ker imajo kmetje ponekod s tem težave, načrtujejo spremembe na področju prijav in ukrepe, da se bodo izplačila tudi izvedla.

Na vprašanje Helblove, ali so predvidena tudi sredstva za obnovo gozdov na Krasu, je ministrica povedala, da so šli v spremembo programa razvoja podeželja, po kateri bi za obnovo poti in oblikovanje presekov, da bi gasilci lažje prišli do požarišč, namenili 2,8 milijona evrov. Glede obnove je treba počakati na Zavod za gozdove Slovenije, da pripravi sanacijski načrt, in na dogovor z občinami, katera zemljišča se lahko morda preoblikujejo v kmetijska in katera bodo pogozdili.