Odbor je podprl predlog NSi-ja, naj ministrstvo pri pripravi zakonodaje kar najbolj upošteva pripombe strokovnih organizacij. Foto: DZ/Matija Sušnik
Odbor je podprl predlog NSi-ja, naj ministrstvo pri pripravi zakonodaje kar najbolj upošteva pripombe strokovnih organizacij. Foto: DZ/Matija Sušnik

V SDS-u so sklic nujne seje odbora DZ-ja za kmetijstvo zahtevali, ker menijo, da je ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano zakonodajni sveženj pripravljalo v "veliki tajnosti" in brez usklajevanja z deležniki, je povedal Tomaž Lisec. Pomemben signal se mu zdi tudi seja sveta za kmetijstvo in podeželje, na kateri so deležniki izglasovali umik osnutkov zakona iz javne razprave.

Odkar je SDS konec januarja zahteval nujno sejo odbora, se je javna razprava vseh šestih zakonskih predlogov podaljšala, prav tako je ministrstvo opustilo namero o reorganizaciji javne službe kmetijskega svetovanja, kar pa poslanske skupine ni prepričalo. "Zakone bi bilo treba umakniti," je bil jasen Lisec.

Posodobitev zakonodaje zaradi prilagoditve evropskim direktivam

Državni sekretar na ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Ervin Kosi je poudaril, da so se za posodobitev zakonodaje odločili, ker je deloma potrebna prilagoditev evropskim direktivam in je postala nepregledna in težko razumljiva. Poudaril je, da gre zgolj v približno 20 odstotkih za nove določbe, ki se prilagajajo na izzive sodobnega časa.

"Priprava zakonov je potekala strokovno in vključujoče kljub očitkom. Zakoni so v javni obravnavi in zdaj pričakujemo predloge," je dejal Kosi. Dodal je, da se bodo delovne skupine po zakonodajnih predlogih začele srečevati v prihodnjem tednu. Ustanovitev delovnih skupin, ki jih bodo sestavljali deležniki iz panoge in bodo lahko v času javne obravnave konkretno sodelovale v razpravi, je na začetku meseca napovedala kmetijska ministrica Mateja Čalušić.

Predsednik Kmetijsko-gozdarske zbornice Slovenije (KGZS) Jože Podgoršek se je strinjal, da je prenova zakonodaje potrebna, a vseeno obžaloval, da ministrstvo ni sprejelo sklepa sveta za kmetijstvo in podeželje ter umaknilo osnutkov iz javne razprave. Na KGZS-ju so na osnutek zakona o kmetijstvu prejeli že 140 strani pripomb, zato bi si Podgoršek želel dejavnejše vloge ministrstva v fazi priprave zakonodaje, da bi ta v javno obravnavo prišla že v večji meri usklajena.

"Ne želimo si obremenitev. Vedno manj nas je in vedno manj nas bo. Dajmo zakonodajo prilagoditi na ljubo slovenskega kmeta in dovolimo kmetom, naj delajo," pa je dejal predsednik Sindikata kmetov Slovenije Anton Medved.

Varuh odnosov v verigi preskrbe s hrano Branko Ravnik je medtem dejal, da je postopek sprejemanja zakonodaje začet in bi ga bilo smotrno nadaljevati, a je menil, da bi bilo izvajanje nekaterih členov treba preveriti v praksi.

Direktorica Zbornice kmetijskih in živilskih podjetij pri Gospodarski zbornici Slovenije Tatjana Zagorc je izrazila prepričanje, da si "birokratske ovire ustvarjamo sami" in da je za argumentirano razpravo dovolj časa.

Do sprejetja zakonodaje je še dolga pot

Da je do sprejetja zakonov še dolga pot, so poudarili poslanci koalicije. "To so šele osnutki, ki so trenutno v javni obravnavi, o novi zakonodaji pa se bomo pogovarjali, ko bo v postopku prišlo tako daleč," je poudaril Dejan Süč (Svoboda).

Tatjana Greif (Levica) se je strinjala, da je javna obravnava namenjena temu, da ima celotna javnost možnost podati svoje mnenje. "Počakajmo, da bomo te konkretne zakone dobili v zakonodajni postopek," pa je dejala o sami vsebini zakonov.

Jožef Lenart (SDS) je medtem menil, da iz slabega osnutka zakona ne pričakuje dobrega predloga, zato bi jih bilo treba umakniti iz javne obravnave.

"Današnja seja je pomembna, a malo preuranjena. Sveženj zakonov si zasluži širšo obravnavo, časa za javno razpravo je dovolj. V 33 letih se je kmetijska politika oblikovala samo skozi prizmo tistih interesov, ki so jo pravzaprav izvajali ali pa so bili od nje odvisni. Zdaj je ta pristop širši, mnogo bolj vključujoč za resorje, ki so neposredno vpleteni v to, to se mi zdi izrednega pomena," je dejal Bojan Čebela (Svoboda).

Jožef Horvat (NSi) je pozval, naj se ne dopusti, da bi slovensko kmetijstvo spolitizirali. "Želim si, da bi se nadaljevala strokovna razprava. Verjamem, da bo politika v čim večji meri upoštevala tiste določbe, za katere se boste dogovorili na strokovni ravni," je dejal.

Odbor se je zavezal, da bo upošteval pripombe pristojnih organizacij

V SDS-u so predlagali umik osnutkov zakonov in ustanovitev delovnih skupin, ki bi jih uskladile in bi se potem vrnili v javno obravnavo, njihovo vsebinsko uskladitev s KGZS-jem in javno predstavitev mnenj pred obravnavo na matičnem delovnem telesu. To so člani odbora po štiriurni razpravi zavrnili.

So pa soglasno podprli predloga NSi-ja, da odbor ministrstvu predlaga, naj pri pripravi zakonov v največji meri upošteva pripombe in predloge nevladnih organizacij, ki delujejo na področjih, ki jih zakoni zadevajo, ter sledi ciljem ohranjanja kmetij ne glede na njihovo velikost.