Predsednik parlamentarnega odbora za zunanjo politiko in poslanec NSi-ja Jožef Horvat želi predvsem doseči, da bi državni zbor dal navodilo vladi, kaj naj naredi. Slovenija se namreč za zdaj izgonu ruskih diplomatov ni pridružila. Spomnil je, da je DZ tisti, ki usmerja zunanjo politiko države, kar je še posebej pomembno zdaj, ko vlada zaradi odstopa premierja Mira Cerarja nima polnih pooblastil.
Horvat zato za prihodnji teden namerava sklicati sejo OZP-ja, saj želi slišati mnenja poslancev glede diplomatske akcije, ki se ji je, zaradi "zelo verjetne" ruske vpletenosti v napad z živčnim plinom, v Veliki Britaniji pridružilo že 16 članic EU-ja. Glede na to, da "članstvo Slovenije v EU-ju pomeni naš temeljni politični in vrednostni okvir (...), bi bilo dobro, da pride vlada povprašat v DZ, kaj naj naredi; ali naj ruske diplomate izžene ali ne", je dejal.
Poleg Velike Britanije in 17 držav članic EU-ja so ruske diplomate izgnale še ZDA, Kanada, Norveška, Albanija, Ukrajina, Makedonija in Avstralija. Velika Britanija je že predtem izgnala 23 ruskih diplomatov. Horvat, ki je govoril tudi v imenu stranke NSi-ja, meni, da bi se Slovenija diplomatski akciji morala pridružiti: "Slovenija želi biti na t. i. nemško-francoskem vlaku, želi biti sestavni del jedrnih držav EU-ja. To pomeni, da bi bilo prav, da Slovenija ravna tako kot jedrne države EU-ja."
SMC se glede izgona ruskih diplomatov še ni izrekla. V Levici menijo, da je diplomatska ofenziva izgona ruskih diplomatov napačna in da je slovenska diplomacija "enkrat za spremembo ravnala prav," je bil prepričan Miha Kordeš. V DeSUS-u so dozdajšnji odziv Slovenje označili za dober, "saj ne smemo biti prehitri," je pojasnil Franc Jurša. V poslanski skupini SD so izjavili, "da je prav, da Slovenija glede odločitve v zvezi z izgonom ruskih diplomatov ravna zadržano in da se razjasnijo vsa dejstva glede primera Skripal."
Obravnavo tega vprašanja na vladi je v ponedeljek napovedal tudi zunanji minister Karl Erjavec, ki opravlja tekoče posle. Erjavec je meni, da je za ukrepanje še prezgodaj, saj je treba najprej ugotoviti, kaj se je dejansko zgodilo v Veliki Britaniji. Zadržanost je v petek na vrhu EU izrazil tudi premier Cerar, ki opravlja tekoče posle.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje