»Dolga leta niti Petru S. mama ni povedala, da je Rode njegov oče, to mu je nekako priznala šele pred nekaj meseci, pred dopusti. Bolj je on to izvrtal iz nje,« je za MMC dejal vir, ki pozna ozadje primera, a je želel ostati anonimen.
Ustavno sodišče odpravilo časovne roke
Je pa Boštjan Verstovšek, odvetnik, specializiran tudi za družinsko pravo, za MMC pojasnil, da domnevni otrok lahko toži Franca Rodeta in pred sodiščem ugotavlja očetovstvo. Za to namreč ni več z zakonom določenih časovnih rokov, v katerih se mora vložiti tožba, saj jih je leta 2008 kot neustavne odpravilo ustavno sodišče. Odločitev je utemeljilo s pojasnilom, da postavljanje rokov za ugotavljanje očetovstva otroke, ki imajo znanega očeta v primerjavi s tistimi, ki ga ne poznajo, postavlja v neenak položaj. "Ni zakonskih ovir, da bi Peter S. tožil Franca Rodeta", je dejal Verstovšek.
"Rode ima dve možnosti: lahko takoj privoli v DNK-analizo in se potrdi ali zavrže domnevno očetovstvo, če pa ne privoli v to analizo, ga lahko domnevni otrok toži," pojasnjuje Verstovšek, ki pa je nekaj časa svetoval in pomagal Petru S., vendar ga ne zastopa. Dodaja, da gre pri večini tovrstnih tožb za vprašanje dedovanja in vpis imena očeta v rojstni list.
Tožba mogoča tudi v Nemčiji
Če držijo naši neuradni podatki, da naj bi Peter S. za očeta izvedel letos, bi Peter S. kot nemški državljan tožbo lahko vložil tudi pred nemškim sodiščem. Nemški zakonik namreč v 1.600. členu pravi: "Vedno, ko otrok, tudi ko je odrasel, ugotovi nove okoliščine, ima čas dve leti, da sproži postopek ugotavljanja očetovstva pred sodiščem".
Rode ni prejel zahteve po ugotavljanju očetovstva
Na spletni strani Slovenske škofovske konference so ponovo poudarili, da do tega trenutka kardinal Franc Rode ne od gospoda Petra S. ne od katere koli odvetniške pisarne ni prejel pisem z zahtevo po ugotavljanju očetovstva.
"Prvi mu je to vprašanje zastavil novinar Dejan Karba kot eno od vprašanj, ki mu jih je po elektronski pošti poslal 23. avgusta 2012. Na novinarjeva vprašanja kardinal ni odgovoril, ker Delo pred tem ni hotelo objaviti njegove zahteve po preklicu neresnic, objavljenih v članku 6. avgusta 2012," se navaja v sporočilu iz kardinalske pisarne.
Pripravljen na primerjavo DNK kadar koli
V sporočilu se dodaja, da je "šele 24. avgusta 2012 na kardinalov elektronski naslov prispelo kratko sporočilo gospoda Petra S. Sporočilu so bile priložene tri fotografije gospoda Petra in njegove družine, nikjer pa ni bilo izražene želje po ugotavljanju očetovstva. Tudi v drugem elektronskem sporočilu gospoda Petra, poslanem v ponedeljek zvečer, te zahteve ni bilo. Ob tem ponavljamo, da je kardinal Franc Rode na vprašanja novinarjev jasno odgovoril, da je na primerjavo DNK pripravljen kadar koli.«
Kardinal Franc Rode je v svoji prvi izjavi zapisal, da članek Dela, ki je prvo objavilo članek in fotografijo njegovega domnevnega sina, "temelji na govoricah, na navedbah neimenovanih virov in na domnevah gospoda Petra S., od katerega nisem osebno nikdar prejel zahteve po preverjanju sorodstvene povezave".
"Mati imenovanega gospoda je navedbo o očetovstvu odločno zanikala. Ponavljam, da je zgodba neresnična in me prikazuje v neresnični luči. Prijateljstva izpred skoraj petdesetih let z gospo, ki o njej prispevek z dne 28. avgusta govori, ne tajim, ostro pa zanikam vse trditve o prelomitvi duhovniškega celibata in o domnevnem očetovstvu", je še zapisal Franc Rode in napovedal tožbo proti Delu.
Saša Banjanac Lubej, A. Č.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje