![Članstvo državi omogoča, da svoje politike podvrže strokovni oceni strokovnjakov OECD-ja, daje pa ji tudi večjo politično težo ter ji dviguje politično-ekonomsko oceno in kredibilnost. Foto: EPA](https://img.rtvcdn.si/upload/Slovenija/oecd_1.jpg)
Svet OECD je pretekli petek sprejel pristopni program, ki posebej definira področja in način pristopnih pogajanj ter obveznosti držav članic. Proces vstopanja Slovenije v OECD bo vodil minister za razvoj Žiga Turk, ki ga je vlada imenovala za glavnega pogajalca, potrebno pa bo sodelovanje skoraj vseh ministrstev in drugih vladnih organov oz. služb.
Pristopna pogajanja tudi z drugimi državami
Pristopni program zahteva pregled zakonodaje in prilagoditev priporočilom OECD-ja. Pogajanja se začenjajo še s Čilom, z Estonijo, Izraelom in Rusijo, tesnejša sodelovanja pa z nekaterimi pomembnejšimi svetovnimi gospodarstvi, kot so Brazilija, Kitajska, Indija, Indonezija in Južnoafriška republika.
Kaj je poslanstvo OECD-ja?
OECD je klub podobno mislečih držav, ki se zavzemajo za tržno gospodarstvo in človekove pravice. Oblikuje globalne standarde in načela na področju gospodarskih in razvojnih politik in je na tem področju postal elitna in nosilna organizacija na svetu.
R. B.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje