Pod zahtevo so se podpisali hrvaški organizaciji Center za razvoj demokracije (CERD) in Državljanski odpor krivici in nasilju ter Helsinški monitor Slovenije. Poizvedbo na osnovi zapisnika sojenja so organizacije vložile zaradi suma, da je Kučan na sojenju proti zdaj pokojnemu nekdanjemu jugoslovanskemu predsedniku Slobodanu Miloševiću 21. maja 2003 govoril neresnico in s tem preslepil sodišče in javnost.
Organizacije je zmotil Kučanov odgovor, ki je na vprašanje obtoženega Miloševića trdil, da so bili dogodki na mejnem prehodu Holmec med vojno v Sloveniji leta 1991 ustrezno obravnavani in da niti tožilstvo niti parlamentarna komisija nista ugotovila nobenih vojnih zločinov. Poudaril je še, da so vse ugotovitve arhivirali.
Če Kučanove trditve držijo, potem ni razlogov, da haaško tožilstvo ne bi odgovorilo na zahtevo in predstavilo izsledkov preiskav, za katere Kučan trdi, da so jih opravili, trdijo organizacije.
Če pa zločina v nasprotju s Kučanovimi trditvami niso obravnavali, potem je nekdanji slovenski predsednik, četudi je bil pod prisego, lagal pred haaškim sodiščem in je storil kaznivo dejanje krivega pričanja, s čimer je prekršil 91. člen pravilnika haaškega sodišča, menijo v organizacijah, ki so zahtevi priložile tudi transkript Kučanovega pričanja pred sodiščem.
Sodišče v Haagu za zdaj o vloženi zahtevi organizacij ne ve ničesar.
Predanova: Pobuda Hrvatov
Predsednica Helsinškega monitorja Slovenije Neva Miklavčič Predan je pojasnila, da je z vsebino pisma seznanjena, da pa je pri zadevi sodelovala le posredno in v obrambi zoper obtožbe, ki so se pojavile proti njej. Povedala je, da je sum o morebitnem Kučanovem pričanju prišel od hrvaških dopisnikov, potem ko je bila v Splitu 1. aprila letos konferenca haaškega sodišča za novinarje in organizacije, ki se ukvarjajo z vojnimi zločini.
Predanova je maja 2003 slovenskim vojakom in policistom očitala, da je bil na mejnem prehodu Holmec storjen vojni zločin, v katerem je slovenska stran umorila tri pripadnike JLA-ja, čeprav je raziskava primera ovrgla vse sume.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje