OZS poudarja, da je v Sloveniji več kot 69.000 ljudi, ki delujejo kot samostojni podjetniki ali samostojno opravljajo dejavnost. Zaradi njihovega statusa prvih 30 dni bolniške ne morejo uveljaviti denarnega nadomestila. Če zaradi bolezni prekinejo delo, izgubijo dohodek, ostanejo brez naročil ali celo zaprejo s. p.
"Nezaslišano je, da mora nosilec samostojne dejavnosti v času svoje bolniške odsotnosti obračunavati prispevke od polne 100-odstotne zavarovalne osnove," so zapisali v OZS-ju. Zdajšnjo ureditev, na podlagi katere je nosilec samostojne dejavnosti dolžan v času bolniške odsotnosti do 30 delovnih dni v svoje breme plačevati celotne prispevke, kot če bi delal, pa označujejo za protiustavno, saj ni utemeljenih razlogov za različno obravnavo obeh skupin zavezancev.
Rešitev znotraj novega zakona?
OZS zato zahteva, da se v prvih 30 dneh odsotnosti z dela zaradi bolezni odbitek od osnove za obračun prispevkov za socialno varnost, ki bremeni nosilca dejavnosti, izenači z načinom obračuna teh prispevkov pri zaposlenih.
Pobudo za zagotovitev bolniškega nadomestila za samozaposlene je na vlado naslovila Združena levica (ZL), ki je poudarila, da zdajšnja ureditev samozaposlene sili, da delajo tudi, ko zbolijo, saj se bojijo, da bodo izgubili posel. V ZL-ju so vlado zato pozvali k rešitvi tega vprašanja v okviru novega zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju, ki je v javni razpravi.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje