Predsednik republike Borut Pahor meni, gre za nujen ukrep. Danes je ocenil, da lahko digitalna pismenost ne le v epidemiji, ampak tudi sicer, premaga vrzel osamljenosti.

Kot je danes v uvodu pojasnila soustanoviteljica socialnega podjetja Simbioza Ana Pleško, želijo informacijsko-komunikacijske tehnologije z mobilno učilnico približati tudi starejšim iz odročnejših krajev Slovenije. Cilj je doseči 24.000 starejših in izboljšati njihove digitalne veščine.

Pahor je v nagovoru ocenil, da je današnji dogodek morda prelomen tudi v simbolnem smislu. Po njegovem mnenju gre za akcijo, ki ni plemenita le v tem, da poskuša digitalne veščine predstaviti starejši generaciji, ampak gre za nujen, življenjsko potreben ukrep. Spomnil je na čas v epidemiji koronavirusne bolezni, ko je obiskal nekatere domove za starejše občane. Odziv javnosti o tem je bil deljen, a danes Pahor opozarja na takratno osamljenost stanovalcev domov in njihovih svojcev, ki se niso mogli srečati.

Zdi se mu, da lahko digitalna pismenost ne le v času epidemije in po njej, ampak tudi sicer v svetu novih tehnologij medsebojnega razumevanja in komuniciranja premaga vrzel osamljenosti. Odločitev Simbioze, da ob pomoči Googla pomaga pri digitalni pismenosti, je po Pahorjevem mnenju občudovanja vredna. Gre za to, da čim več ljudi v zrelih letih, ki do zdaj niso imeli te možnosti ali potrebe, zna uporabljati tudi nove tehnologije, da so v stiku z bližnjimi.

Minister za digitalno preobrazbo Mark Boris Andrijanič je danes v nagovoru poudaril, da digitalizacija ni sama sebi namen, pač pa imamo digitalna orodja zato, da nam poenostavijo življenja, prihranijo čas, denar in nekaj živcev. "Zato jih moramo videti kot priložnost, čeprav nas vse, kar je novo, velikokrat rado zbega," je dejal.

Poudaril je napredek tehnologije, zaradi katerega lahko po njegovih besedah rečemo, da se poštevanko naučimo v šoli, digitalnih veščin pa se učimo vse življenje. Opozarja pa, da Slovenija pri tem zaostaja. Simbioza je zato po njegovem mnenju nekaj izjemnega.

Dodal je še, da je odpravljanje digitalne izključenosti njegova prioriteta. Med drugim si bo prizadeval za uvedbo digitalnega bona, s katerim bodo lahko starejši in drugi dostopali do tečajev digitalnih veščin.

Direktorica enote na Bokalcah Doma starejših občanov Vič - Rudnik Melita Zorec je izrazila zadovoljstvo, da je družba prepoznala potrebo po izobraževanju starejših ljudi, tudi tistih, ki bivajo v domovih za starejše občane. Podobno kot Pahor je poudarila pomen poznavanja digitalnih veščin med epidemijo koronavirusne bolezni, saj je to stanovalcem omogočilo vzdrževanje socialnih stikov, plačilo računov in med drugim spremljanje koncertov.

Projekt potujoče mobilne učilnice je podprla organizacija Google. Vodja marketinga Google Adriatic Metka Svetlin je danes poudarila, da so bila spletna orodja v času zaprtja države zaradi ukrepov v epidemiji rešitev. Po njenih besedah je bilo lani v Sloveniji 44 odstotkov starostnikov, starih od 65 do 74 let, ki niso nikoli uporabljali spleta, medtem ko je povprečje v EU-ju 33 odstotkov. "Veliko starejših je tako v nevarnosti, da bodo družbeno še bolj nazadovali," je opozorila. Tudi zato je Google podprl Simbiozo.