Zunanji minister Samuel Žbogar je na novinarski konferenci, na kateri naj bi s premierjem Borutom Pahorjem odgovorila na vsa vprašanja, povezana z arbitražnim sporazumom, zatrdil, da obstaja deset razlogov, zakaj naj volivci na referendumu o arbitražnem sporazumu glasujejo za.
Žbogar: Deset razlogov "za"
S podporo sporazumu bodo po njegovih besedah glasovali za mir in sožitje ob meji, saj da vprašanje slovensko-hrvaške meje že 19 let obremenjuje odnose med državama, kar povzroča napetosti. Prav tako bodo volivci s podporo sporazumu zaščitili mejo, je dodal.
Prepričan je tudi, da morajo volivci glasovati za zato, ker sporazum usmerja na stanje 25. 6. 1991. "Nočemo ničesar, kar je hrvaškega, ampak, kar je naše," je poudaril in znova zatrdil, da arbitražni sporazum določa, da mora arbitraža določiti stik Slovenije z odprtim morjem.
Sporazum določa, kako naj sodišče določi stik
Tudi Pahor je poudaril, da arbitražni sporazum ne določa, ali ima Slovenija stik z odprtim morjem ali ne, ampak določa, kako naj arbitražno sodišče določi stik z odprtim morjem. "Po arbitraži bomo imeli stik z mednarodnim morjem in ne samo služnostne poti," je dodal.
Po besedah predsednika vlade to ni referendum o vladi, ampak o arbitražnem sporazumu. Če bodo volivci podprli sporazum, bo to imelo "multiplikativne ugodne posledice za Slovenijo", saj bo naša država pridobila ugled države, ki je rešila veliko težavo, meni Pahor.
Je Janša ljubosumen na Pahorja?
Kot je poudaril, se ne more znebiti občutka, da je prvak SDS-a Janez Janša ljubosumen, ker je s podpisom arbitražnega sporazuma rešil težavo, ki je Janša ni mogel. "Janši je uspelo v življenju in politiki veliko stvari, na katere je ponosen in ki mu jih ne sme nihče ukrasti. Veliki ljudje pa morajo priznati, da lahko uspejo velike stvari tudi drugim ljudem, in meni je uspelo," je zatrdil.
Šestega junija se bodo volivci po Pahorjevem mnenju odločali o tem, ali bodo izbrali pot perspektive ali pot nepredvidljivih posledic. "Tisti, ki so proti sporazumu, lahko to pred 6. junijem počnejo brez odgovornosti, po 6. juniju, če bo sporazum zavrnjen, pa z določeno odgovornostjo," je dejal.
Pahor: Opozicija naj že zdaj predstavi alternative
Kot meni, bodo nasprotniki sporazuma "takrat poklicani na oder zgodovine, da povedo, kakšne so alternative". Bo opozicija blokirala Hrvaško na poti v EU in kdaj? se je vprašal. Predsednik vlade je prepričan, da bi morali nasprotniki že zdaj ljudem pojasniti, kakšne so alternative.
Kot meni, bi z zavrnitvijo sporazuma in blokiranjem Hrvaške, ta dobila prednost, saj bi jo EU podprl. Na Hrvaškem bi zato mogoče padec sporazuma na referendumu pozdravili, saj bi okrepil vlogo naše južne sosede, je dejal, a dodal, da bi bilo to kratkoročno gledanje.
Z arbitražnim sporazumom, je poudaril Pahor, je skupaj s svojimi sodelavci "naredil remekdelo". In če bo sporazum zavrnjen, bo zaskrbljen, ne zaradi lastne politične usode, ampak zaradi ljudi, za katere je odgovoren.
"Naj ljudje ne mislijo, da bo, če bodo zavrnili sporazum, vse ostalo tako, kakor je, in da bo imela Slovenija dostop do odprtega morja. Hrvaška namreč temu oporeka, saj meni, da nam daje le služnostno pot oz. prost dostop do odprtega morja prek svojega morja," je poudaril.
Premier in ministri bodo zagovarjali sporazum tudi v govorih
Na novinarsko vprašanje o govorih na državnih proslavah, na katerih naj bi ministri zagovarjali sporazum (čeprav naj se vlada ne bi vključevala v kampanjo), je pojasnil, da je prav tako in da bo sam izkoristil že prvi govor, ki ga bo imel v nedeljo, da bo govoril v korist sporazumu. Po njegovi oceni bi bil velik politični spodrsljaj, če tega ne bi storil in "bi se umaknil temu vprašanju".
"Če bi bil vedež, ne bi bil revež," je odgovoril na vprašanje, kaj bo pri volivcih odločalo tem, ali bodo podprli ali zavrnili sporazum. Dodal je, da sporazum pomeni minimalno razumno tveganje. Pri tem je navedel svojo mamo, ki po njegovih besedah ne bo šla na internet in gledala razlike v angleškem izvirniku sporazuma in slovenskem besedilu. "Moja dolžnost je, da ji povem, zakaj menim, da je ta sporazum dober. Potem pa naj posluša tudi drugo stran in se odloči. Kakor si bo postlala, tako bo spala."
Vodja sektorja za mednarodno pravo v ministrstvu za zunanje zadeve Simona Drenik je dejala, da izraz junction pomeni stik z odprtim morjem. Ni slovarja, ki bi to angleško besedo prevajal kot služnostno pot, je zatrdila. Prav tako junction ne pomeni stične točke, saj je stična točka v angleščini junction point, je dodala.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje