Predsednika sta podprla tudi podelitev statusa kandidatke za članstvo v EU-ju Bosni in Hercegovini (BiH). Poljski predsednik Andrzej Duda je poudaril, da bi bila podelitev statusa kandidatke EU-ja Ukrajini močna politična gesta, na dolgi rok pa bi imela tudi pozitivne gospodarske učinke. Predvsem pa bi s tem pokazali, da Ukrajina kulturno in politično spada na Zahod, je dejal.
Borut Pahor je Dudo pri tem stališču podprl. "Mislim, da je prav, da je dobro, da je politično modro, če bi EU zmogel konsenz, da bi na naslednjem vrhu ali na enem izmed naslednjih vrhov, upajmo, da čim prej, podelil Ukrajini status kandidatke za članstvo v EU-ju," je sporočil Pahor.
Na skupni novinarski konferenci sta zagotovila, da sta usklajena pri vseh vprašanjih, ki sta se jih dotaknila na srečanju. Govorila sta sicer predvsem o vojni v Ukrajini in ruski agresiji.
Slovenski predsednik Pahor je dejal, da želi Slovenija krepiti enoten evropski odziv, zato je tudi podprla vse svežnje sankcij proti Rusiji doslej. Duda pa je prepričan, da bo nov sveženj sankcij proti Rusiji, s katerim bi prepovedali predvsem uvoz ruske nafte, sprejet kljub "neodobravanju Madžarske, Slovaške in Češke". Poudaril je, da sankcije poleg pomoči Ukrajini predstavljajo enega od glavnih nevojaških načinov pritiska na Rusijo.
Duda je sicer Pahorju predstavil tudi položaj glede ukrajinskih beguncev na Poljskem in stanje na terenu v Ukrajini, Pahor pa je izrazil občudovanje nad poljsko solidarnostjo z Ukrajino.
Pahor: V Sloveniji so simpatije do Rusije izginile
Dejal je, da dolgo ni verjel temu, kar mu je glede namer Rusije sporočal Duda. "Dolgo za opozorila, ki mi jih je dajal poljski predsednik in prijatelj o ruskih ambicijah poseganja na njen vzhod, nisem imel razumevanja. Menil sem, da moj prijatelj pretirava," je dejal Pahor.
Ob tem je Pahor zbranim še pojasnil, da je bilo pred začetkom vojne v Ukrajini v Sloveniji veliko razumevanja za odlične odnose z Rusijo. "Mi nikoli nismo bili članica Varšavskega pakta. Slovenija ni bila nikoli okupirana od ruskih sil (...) Z agresijo v Ukrajini so te simpatije izginile. Ni nobenega razumevanja za ravnanje Ruske federacije," je še dodal Pahor.
Kandidat za vstop v EU naj postane tudi BiH
Ob tej priložnosti je slovenski predsednik pozval tudi k podelitvi statusa kandidatke za članstvo v EU-ju Bosni in Hercegovini. Kot je poudaril, bi bila to prav tako modra politična poteza, sploh zdaj, ko se država spopada s politično nestabilnostjo. Duda je ob tem priznal, da vprašanje BiH-a za Poljsko ni tako pomembno, vendar razumejo, da je za Slovenijo ključno.
Predsednika Slovenije in Poljske sta sicer ocenila, da so odnosi med državama odlični, čeprav je bila ta tema zaradi vojne v Ukrajini potisnjena na stran. Kljub temu pa je izpostavil naraščajočo blagovno menjavo med državama, ki je po njegovih besedah že skoraj dosegla raven pred pandemijo. Izpostavil je tudi dobro sodelovanje med državama v Pobudi treh morij.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje