

Predsednik republike Borut Pahor se je udeležil mednarodne konference Prebijmo molk: O homofobiji in transfobiji v šolah, ki jo je skupaj s škotskimi in poljskimi partnerji pripravilo Društvo informacijski center Legebitra.
Trenutna gospodarska kriza po Pahorjevih besedah tako odpira tudi moralna vprašanja, tudi tista o strpnosti in humanosti na splošno. Intelektualne elite, ki si želijo boljšo prihodnost, pa morajo po njegovih besedah imeti pred očmi tudi to razsežnost, spoštovanje drugačnosti v vseh pogledih.
"Pravičnejša družba prihodnosti v tem smislu ni samo družba, v kateri so ustvarjene enake možnosti za vse v ekonomskem smislu, temveč tudi v etičnem smislu," je poudaril Pahor in dodal, da je spolna usmerjenost ljudi stvar njihove svobode, ki je omejena le s "svobodo drugih".
Prepričan je, da nič v moderni družbi ne more in ne sme premikati te meje. A predsodki ostajajo močni, zato je po njegovem mnenju izjemnega pomena, da jih odpravljajo tudi znotraj vzgojnega in izobraževalnega sistema. Zato je tudi naloga države, da si prizadeva za strpnost in solidarnost, je še dejal Pahor.
Med govorniki tudi sindikalist Štrukelj
Udeležence tridnevne konference, ki se je udeležuje več kot 50 predstavnikov iz šolstva 18 evropskih držav, je nagovoril tudi glavni tajnik Sindikata vzgoje, izobraževanja in znanosti (Sviz) Slovenije Branimir Štrukelj.
V njegovem sindikatu in tudi v izobraževalni internacionali, ki predstavlja 30 milijonov učiteljev po svetu, razumejo svobodo spolne usmeritve kot človekovo pravico. Zato je v Svizovem statutu določba o nediskriminaciji istospolnih učiteljic in učiteljev.
Štrukelj je sicer kritično priznal, da je med slovenskimi učitelji veliko nelagodje, ko se govori o spolnosti na splošno. V šolah so namreč tudi homofobi, ki lahko po njegovem mnenju izrazito destruktivno vplivajo na pedagoške procese in ogrožajo položaj istospolno usmerjenih učencev.
Na Škotskem je veliko istospolno usmerjenih mladih
Škot Fergus McMillan iz društva LGBT Youth Scotland je povedal, da je v šolah na Škotskem visoko število istospolno usmerjenih mladih in da je najnovejša raziskava pokazala, da se kar 70 odstotkov teh oseb spopada s homofobijo.
Slika na Škotskem je skrb vzbujajoča, pravi in dodaja, da LGBT sodeluje s partnerskimi organizacijami in škotsko vlado, da se v šolah uči o LGBT-ju, še zlasti, da se o tem izobražujejo učitelji.
"Konferenca Prebijmo molk je pravzaprav produkt dveletnega partnerstva med Škotsko, Poljsko in Slovenijo, ki ga podpira Evropska komisija," je povedala vodja projekta Jasna Magić iz društva Legebitra.
"Velikokrat pride do tega, da nevladne organizacije, kot je na primer Legibitra, ne pozna vzvodov, s katerimi bi lahko opravljala svoje poslanstvo," pojasnjuje Magićeva. Glavni namen konference je zato odpirati vprašanje homofobije v šolah na vseh ravneh.
"Za slovensko okolje je značilno, da homofobijo zanikamo, tu je veliko vzrokov. A če o tem v šolah ne govorimo, na neki način spodbujamo nestrpnost," je še opozorila Magićeva.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje