V slovensko predvolilno dogajanje sta včeraj posegla dva nova igralca, ki utegneta s svojima listama korenito premešati volilne karte. Zoran Janković bo danes ob 14. uri na Kongresnem trgu v Ljubljani sporočil svojo odločitev glede kandidature na parlamentarnih volitvah, medtem ko se bo Gregor Virant dokončno odločil v prihodnjih dneh.
O političnem dogajanju v povezavi s prihajajočimi volitvami smo se na MMC-ju pogovarjali s političnima komentatorjema in novinarjema Ksenijo Koren iz Slovenskih novic in Jožetom Poglajnom iz Dnevnika..
Razočaranje, ki lahko prinese poraz
"Kandidatura je totalen hendikep za Zorana Jankovića, ki lahko 4. decembra doživi hud poraz,« meni Korenova. »Po tednih višanja pričakovanj, kaj lahko prinese Janković, je bil ponedeljkov opoldanski dogodek v Rdeči dvorani popolno razočaranje. Jankovića so podprli ljudje, ki nagovarjajo zgolj ozek segment upokojencev in kulturnih zanesenjakov. dodaja.
Pahorja zavrgli kot album s sličicami, ponujajo nam Jankovića
"Ljudje, ki danes promovirajo Jankovića, pa skoraj s tolikšno hitrostjo, kot Mercator menjuje ponudbo poceni nakupov za nalepke, menjujejo predvolilni meni tistih, ki jih podpirajo. Ne smemo namreč pozabiti, da so Jankovića danes podprli ljudje, ki so nam pred tremi leti prodali levega trojčka na čelu z Borutom Pahorjem.
Zdaj za fiasko koalicije Pahor-Golobič-Kresal ne prevzemajo odgovornosti, ampak si le želijo ponovne zmage na volitvah z novim modrookim kandidatom. Pahorja so zavrgli kot polepljen album s Smrkci. Janković se mora zavedati, da tudi njega čaka isto, če se ne bo "izkazal" in izpolnil pričakovanj," je kritična Korenova.
Kdo za Jankovića roko v ogenj da?
"Janković pri tistih, ki ga spodbujajo h kandidaturi, uživa nižjo podporo, kot jo je pred tremi leti Borut Pahor. Senca dvoma o sumljivih poslih Jankovićevih otrok, ki jih mediji razkrivamo dan za dnem, je visela tudi nad fotošutingom z Jankovićem na Magistratu.
Ne Milan Kučan ne Jože Mencinger nista upala dati roke v ogenj za to, da so posli Jankovićevih otrok čisti. In ne pozabimo, gre za biznis, ki ga je pognal oče. Mencinger je dejal celo, da bo Janković najbrž izgubil, če se tudi sam znajde v preiskavi," je prepričana.
Vse skupaj je bolj spominjalo na kakšno okroglo obletnico Mercatorja, kjer se zberejo vse generacije šefov. Mladi in naveličani poveličevanja borčevske preteklosti in ideoloških delitev takšnih ljudi ne bodo volili, čeprav zbirajo Mercatorjeve pike, nalepke ali Smrkce,"
Virant - tat žarometov?
Kaj pa napoved Gregorja Viranta, da se s svojo listo podaja v politiko? "Vrhunska poteza," pravi Korenova, "če so želeli Jankovićevemu odločanju o kandidaturi odvzeti medijsko minutažo. Viranta je treba pozorno poslušati, kaj je napovedal. Pravi, da bi kandidiral, ni napovedal, da bo kandidiral. Razlika med enim in drugim je enormna."
"Težko verjamem, prej se zdi, da je bil Virant ujet na levi nogi in kandidature sploh ni želel napovedati. Še vedno se zdi, da je Virantova poteza na tak dan bolj v prid Janši kot Jankoviću," pa ocenjuje špekulacije, da se je Virant povezal z Jankovićem, da bi odvzel glase Janezu Janši.
"Slišati je, da obstajajo celo javnomnenjska merjenja, ki so v teh dneh pokazala, da ima Virant veliko višjo podporo od Jankovića. Vsekakor pa bo volilna ponudba letos pisana, tistega, ki bo sestavljal koalicijo po 4. decembru, pa bo najbrž bolela glava od usklajevanj koalicije, še preden bo začel vladati," sklene Korenova.
Janković najbrž še tehta
"Racionalni momenti govorijo v prid morebitni odločitvi, da bo Zoran Janković odšel na državne volitve, ampak hkrati je to lahko neke vrste tehtanje njegove politične realne vrednosti, saj ne more veliko izgubiti, tudi če ne uspe na volitvah," je prepričan Jože Poglajen, ki ocenjuje, da bi kot uspeh v tem primeru štelo, ne da pride v parlament, ampak da prevzame vodenje države.
"Mora biti še nekaj, kar bi Jankovića prepričalo"
Poglajen sicer priznava, da je sodil med tiste, ki so bili skeptični do Jankovićeve kandidature, saj je upošteval, da ima ta "vendarle realne načrte, to pa je ta hip, da je popularen župan v mestu, da je tu veliko naredil, da ga cenijo in da je vedel, da je eno vladati v Ljubljani, nekaj čisto drugega pa na državni ravni".
"Me bo na nek način začudilo, če bo dahnil svoj da," dodaja. Poglajen pojasnjuje, da ozadij ne pozna, meni pa, da "glede na našteto, mora biti še nekaj, kar bi Jankovića prepričalo, da bi posodil svoje ime neki skupini, za katero je težko reči, ali je to levica. Pač neki skupini ljudi, ki ne želi Janševe zmage ali pa jo želi čim bolj zmanjšati".
Lahko afere družine Janković, ki jih je zadnji čas mogoče zaslediti v medijih, vplivajo na odločitev? In pozneje na samo izvolitev?
Poglajen odgovarja, da je jasno, da tako Zoran Janković kot njegovi sinovi niso "kakšni svetniki", ljubljanski župan pa da "dostikrat hodi po robu". Vendar pa razloge vidi v politični kampanji, saj "take stvari takrat pridejo na dan in se z njimi poskuša nasprotnika omajati". Novinar sicer meni, da tak način kampanje ni "fer".
Ali bo kaj dosti vplivalo? "Slovenci smo nagnjeni k tistim, ki so žrtve, in če se bo tu Jankoviću uspelo prikazati kot žrtev, kar mu verjetno ne bo težko, kakor se ta kampanja proti njemu vsaj do zdaj vodi, mu to utegne celo koristiti," ocenjuje Poglajen.
Kandidaturo na volitvah je s svojo listo napovedal tudi Gregor Virant - kaj lahko pričakujemo?
"Če gre za samostojno listo, bo to povzročilo precej krvavo klanje na desnici, ker bodo pobirali glasove predvsem tistim Janševim volivcem, ki niso zelo trdni," je prepričan Poglajen, saj meni, da je Virant "popularen, ljudje ga imajo za pametnega človeka". Poglajna je sicer Virantova poteza presenetila: "... ker najbrž ta skupina nima veliko možnosti, da bi mešala štrene. Skratka, to bo zanimivo."
Povezava Virant in Janković oz. morebiten poskus odvzema glasov Janševemu SDS-u?
"V politiki ne smeš reči, da nekaj ni mogoče. Še 14 dni oz. 3 tedne nazaj ni bilo mogoče, da bi ljubljanski župan kandidiral. Zdaj pa že ne vem, kaj reči. Se mi pa zdi precej neverjetno. Dvomim," je povedal Poglajen.
In še: "Kakšne bodo pa poznejše koalicije, če vsem uspe priti v parlament, tam pa bo precej trgovine. Tam pa morda ni izključeno, da se znajdeta Jankovićeva in ta lista skupaj na listi koalicije, saj ne eden ne drug nista tako močno ideološko politično in strankarsko opredeljena, skratka, nimata toliko sovražnosti v sebi do drugih, ki jih vidimo vsak dan."
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje