Podpora SDS-u ostaja stabilna, podpora Pahorjevi stranki pa se je skoraj podvojila. Foto: RTV SLO
Podpora SDS-u ostaja stabilna, podpora Pahorjevi stranki pa se je skoraj podvojila. Foto: RTV SLO
Podpora volivcev
Za SD bi glasovalo 25 odstotkov, za SDS 22, za LDS 6, za SLS 4, za SNS in NSi 3, za DeSUS pa en odstotek vprašanih. Za druge stranke so se opredelili štirje odstotki, neopredeljenih pa je 32 odstotkov vprašanih. Foto: RTV SLO
Stranki SD in SDS sta po priljubljenosti bistveno višje od tretjeuvrščenega LDS-a. Foto: RTV SLO
Odziv predsednika vlade
SD postaja največja stranka

Na lestvici strankarskega opredeljevanja, torej na vprašanje, katera stranka vam je najbližje, je prvo mesto zasedel SD, za katerega se je odločilo 25 odstotkov vprašanih, drugo mesto je zasedel SDS z 22 odstotki. LDS bi volilo šest odstotkov, kar je za polovico manj kot novembra lani, SLS je dobil štiri odstotke, SNS in NSi po tri odstotke, DeSUS pa en odstotek. Za druge stranke so se odločili štirje odstotki vprašanih.

Med opredeljenimi anketiranci se je pri vprašanju o strankarskih preferencah za SD odločilo 37 odstotkov, za SDS 33 odstotkov, za LDS osem odstotkov, za SLS šest, za SNS pet, za NSi štirje odstotki in za DeSUS en odstotek.

Ustanovitev društva Zares podpira 44 odstotkov vprašanih, na vprašanje, ali bi stranko, ki bi nastala iz društva, volili, je pritrdilo 26 odstotkov vprašanih, 48 odstotkov pa je ne bi podprlo.

Kučanu 30 odstotkov, Drnovšku 26
Če bi na parlamentarnih volitvah s svojo stranko ali listo nastopil Milan Kučan, bi za njegovo listo glasovalo 30 odstotkov vprašanih, na 55 odstotkov vprašanih pa Kučanova odločitev ne bi vplivala. Če bi s svojim gibanjem ali listo na volitvah nastopil Janez Drnovšek, bi zanj volilo 26 odstotkov vprašanih, na 58 odstotkov pa to ne bi vplivalo.

Kot pojasnjuje predstojnik Centra za raziskovanje javnega mnenja Niko Toš, je izrazita zmagovalka tokratnih meritev Socialna demokracija, ki ji je kot edini do zdaj v opozicijski vlogi uspelo preseči raven preferenčne podpore vladni stranki SDS. Podobne izide raziskav sta pretekli teden objavila tudi Večer in Mladina.

Janša: Očitno prihaja do premikov
Predsednik vlade in predsednik SDS-a Janez Janša je ugotovitve raziskave pospremil z besedami, da "očitno prihaja do premikov, kar se odraža tudi v javnem mnenju". Po njegovem mnenju ne gre za zgolj kratkoročne spremembe.

Janša je dejal, da glede na izkušnje ne more uspeti nobena stranka, ki nima sredinske politike. Ob tem se je dotaknil tudi nedavnih prestopov nekaterih poslancev LDS-a v SD, za katere je ocenil, da bi utegnili biti problematični za SD, saj je pridobil nekatere "radikalne" člane nekdanjega LDS-a.

Potrč: Izražena podpora prinaša obveznosti
Vodja poslanske skupine SD-ja Miran Potrč upa, da vedno več ljudi stranko zaznava kot realno alternativo sedanji vladi. Izraženo podporo razume predvsem kot veliko obveznost in odgovornost. Zmago Jelinčič Plemeniti (SNS) je ocenil, da so spremembe v podpori strankam zakrivili prestopi na levici, manjšo podporo SDS-u pa je pripisal nepriljubljenim ukrepom, ki jih sprejema vladna koalicija.

V SLS-u so izide razumeli kot opozorilo koaliciji, naj uredi svoje vrste in se temeljito pripravi na volitve. Koalicijski NSi višjo podporo levici pripisuje zaradi "pompoznega sprejema" štirih poslancev LDS-a v SD. Matej Lahovnik iz združenja Zares je zadovoljen, da so "ljudje začeli razmišljati s svojo glavo".

V LDS-u z rezultati niso uradno seznanjeni in jih ne želijo komentirati.

Odziv predsednika vlade
SD postaja največja stranka