Rupnik se ni nikoli odzval na obtožbe na svoj račun. Foto: Televizija Slovenija
Rupnik se ni nikoli odzval na obtožbe na svoj račun. Foto: Televizija Slovenija

Papež je dikasterij za nauk vere pozval, naj odpre nov postopek proti Rupniku in znova prouči primere. Po uradnih navedbah Vatikana se je papež za to odločil na temelju septembrskega opozorila papeške komisije za zaščito mladoletnih, da so pri obravnavi primera Rupnik zaznali vrsto težav, pa tudi pomanjkanje sočutja do žrtev.

V Vatikanu dodajajo še, da je papež trdno prepričan o naslednjem: "Če se ima Cerkev kaj naučiti od (trenutne škofovske) sinode, potem sta to pozornost in sočutje do ljudi, ki trpijo; zlasti do tistih, ki čutijo, da jih Cerkev odriva na rob."

Decembra lani so v javnost prišli očitki nekdanjih redovnic iz skupnosti Loyola, da naj bi jih pater Rupnik v letih 1992–1993 psihično in fizično zlorabil. Med preiskavo primera je bilo poudarjeno, da v zadevi niso bile vpletene mladoletne osebe, dikasterij za nauk vere pa je po preiskavi sklenil, da so obtožbe zoper patra Rupnika že zastarale, zato so primer oktobra lani zaprli.

Družba Jezusova je po obtožbah sprva sprejela previdnostne ukrepe. Rupnik tako ni smel več spovedovati, biti duhovni vodja in voditi duhovnih vaj, ni smel javno nastopati brez dovoljenja krajevnega predstojnika. Rupnik je večino teh ukrepov kršil, zato se je Družba Jezusova zaradi njegove nepokorščine odločila za izključitev.

Rupnika so junija letos izključili iz jezuitskega reda. Po pisanju tednika Družina Rupnika niso izključili zaradi obtožb o zlorabah, ampak "zaradi njegovega trmastega zavračanja zaobljube pokorščine".

Papež odredil vnovično odprtje primera Rupnik

Rupnika sprejeli v koprsko škofijo

Kot je v sredo poročal spletni portal Silere non possum, so Rupnika kot duhovnika sprejeli oz. inkardinirali v koprsko škofijo.

Škof Jurij Bizjak je tako sprejel prošnjo, ki jo je nanj naslovil Rupnik mesec dni, preden je bil 9. junija izključen iz jezuitske skupnosti Družba Jezusova.

Škof Bizjak se je o njegovi prošnji posvetoval z apostolskim nuncijem v Sloveniji, francoskim škofom Jean-Mario Speichom, ter z vikarjem rimske škofije, kardinalom Angelom De Donatisom, in Giacomom Incittijem, profesorjem kanonskega prava na papeški univerzi Urbaniana in sodnikom na prizivnem sodišču rimske škofije.

Teden dni po prejemu prošnje je koprski škof nanjo odgovoril pritrdilno. Rupnik lahko odtlej svobodno opravlja svoj duhovniški poklic, kar pomeni, da lahko podeljuje odvezo, opravlja duhovno vodenje in duhovne vaje idr., piše Silere non possum. Dodaja, da naj bi Rupnik želel zlasti nadaljevati vodenje duhovnih vaj in ustvarjanje mozaikov.

Saje pozdravlja odločitev papeža

Novomeški škof in predsednik Slovenske škofovske konference Andrej Saje se je odzval na burne reakcije, ki so pospremile sprejem Rupnika v koprsko škofijo. Saje poudarja, da je sklep o tem sprejel koprski škof Bizjak samostojno in da preostali slovenski škofje o tem niso bili obveščeni.

V nasprotju s koprsko škofijo, ki ima Rupnika za nedolžnega, pa njegova julijska izključitev iz jezuitskega reda po Sajetovem mnenju ne more biti razumljena "drugače kot kazenska sankcija za huda, nedopustna dejanja". Saje še hkrati pozdravlja današnjo odločitev papeža Frančiška, da v primeru Rupnik odpravi zastaralni rok in zahteva novo vatikansko preučitev primera.