Zagorska občina se je pred štirimi leti odločila postaviti spomenik pokojnemu Drnovšku. Foto: BoBo
Zagorska občina se je pred štirimi leti odločila postaviti spomenik pokojnemu Drnovšku. Foto: BoBo
Peta obletnica Drnovškove smrti

Predsednik Gibanja za pravičnost in razvoj Stane Pejovnik je povedal, da je bil Janez Drnovšek moder, preudaren in odločen, nikoli prehiter. Tako nikdar ne bo pozabil Drnovškovega javljanja iz Ambrusa glede romske družine Strojan, prav tako ne bo pozabil pogovorov z njim, v katerih so se zavedali, da svet potrebuje neko novo družbeno pogodbo.

Če je kdo videl daleč naprej, je bil to po Pejovnikovih besedah zagotovo Drnovšek, ki je bil ustanovitelj Gibanja za pravičnost in razvoj. Gibanje danes šteje približno 3.000 članov.

"Naš Jano"
Župan občine Zagorje ob Savi Matjaž Švagan je povedal, da so Drnovška s ponosom klicali "naš Jano". Zagorska občina pa se je pred štirimi leti odločila postaviti spomenik pokojnemu Drnovšku, ki so ga letos dopolnili tudi s ploščo. Na njej so napisane vse pomembne Drnovškove funkcije v Sloveniji in nekdanji skupni državi.

Švagan je pojasnil, da je bil Drnovšek častni občan občine Zagorje ob Savi in da je kot politični voditelj vedno na prvo mesto postavljal človeka, naravo, šele nato pa kapital. "Zagorjani smo bili ponosni na Drnovška, smo in bomo tudi v prihodnje," je povedal Švagan.

Po Švaganovi oceni bi Slovenija danes potrebovala človeka, kot je bil Drnovšek, in prav iz njegovega dela Zagorjani črpajo pozitivno energijo. "Danes je dan spomina, naj nam ta dan vlije energijo, upanje za naprej. Pokojni Drnovšek je rekel, vsak dan je nov dan, vsak dan je rojstni dan, ki ga je treba spoštovati," je še povedal Švagan.

Ob peti obletnici Drnovškove smrti so v kulturnem domu v Zagorju ob Savi odprli tudi razstavo fotografij, ki so avtorska dela fotografov, članov društva Enooki.

Peta obletnica Drnovškove smrti