Predsednica Nataša Pirc Musar in predsednik Andrzej Duda sta na novinarski konferenci sporočila, da si obe državi še naprej prizadevata za mir v Ukrajini in jo bosta podpirali, dokler bo to potrebno. Pirc Musar je prepričana, da Ukrajina v tem trenutku potrebuje zlasti našo vojaško pomoč. Dodala pa je še, da bo Kijev pomoč potreboval tudi, ko se bo vojna končala.
Duda je medtem opozoril, da je znova zaživel ruski imperializem. Rusija po njegovem mnenju predstavlja resno grožnjo zvezi Nato. Da se ne bi zaradi tega zgodili novi vojaški konflikti, pa je predlagal povečanje spodnje meje izdatkov za obrambo članic Nata s sedanjih dva na tri odstotke BDP-ja.
Poziv k prekinitvi ognja v Gazi
Pirc Musar se je ob tem dotaknila tudi vojne v Gazi in obsodila vnovičen napad na ljudi, ki so v enklavi čakali na humanitarno pomoč. Ponovno je pozvala k prekinitvi ognja, spoštovanju humanitarnega prava in izpustitvi talcev. Skupaj z Dudo pa sta podprla rešitev dveh držav.
Poljska bo prihodnje leto prevzela predsedovanje Svetu EU-ja. Ena od njenih prednostnih nalog bo po besedah Dude pomoč državam Zahodnega Balkana na poti v EU, kar je Pirc Musar tudi pozdravila.
Krepitev gospodarskega sodelovanja
Spregovorila sta tudi o krepitvi gospodarskega sodelovanja med državama. Pirc Musar je poudarila, da je Poljska pomembna partnerica Slovenije, lani je namreč bila na devetem mestu trgovinskih partneric Slovenije v blagovni menjavi.
Glede tega je poudarila številne možnosti za izboljšanje gospodarskega sodelovanja, predvsem na področjih kibernetske varnosti in umetne inteligence. O tovrstnih priložnostih bosta gospodarski delegaciji obeh držav spregovorili v četrtek v Nordijskem centru Planica, kjer bo potekal slovensko-poljski gospodarski forum.
Govorila sta tudi o protestih kmetov
Glede protestov poljskih kmetov, ki so prepričani, da ukrajinski proizvodi ne izpolnjujejo standardov EU-ja in predstavljajo nelojalno konkurenco njihovim izdelkom na domačem trgu, je Duda prepričan, da ti niso ohromili odnosov med Varšavo in Kijevom. Spomnil je, da poljski kmetje s svojo proizvodnjo lahko zadovoljijo vse potrebe Poljske. Hkrati pa se je zavzel za reševanje tegob kmetov, zlasti na ravni EU-ja.
Tudi slovenska predsednica meni, da je proteste kmetov treba jemati izjemno resno. Prepričana je, da bi vsi kmetje na evropskem trgu morali nastopati pod enakimi pogoji, vključno z ukrajinskimi. Ob tem pa je opozorila na posledice podnebnih sprememb za prehransko varnost.
"V Sloveniji se morda še ne zavedamo, kako zelo je kmetijstvo pomembno ob podnebnih spremembah. To bo stalnica v prihodnje in kmetijske politike se bodo morale temu prilagoditi. Evropa je v preteklosti že bila lačna, mi pa si ne želimo, da bi se to ponovilo," je dodala.
Predsednika sta poudarila tudi dobre odnose med državama. Pirc Musar pa se je ob tem zahvalila Poljski za vso pomoč v času avgustovskih poplav v Sloveniji.
Duda tudi pri premierju Golobu
Potem ko se je srečal s predsednico republike Natašo Pirc Musar, ga je sprejel še premier Robert Golob. Osrednji temi pogovorov sta bili vojni v Ukrajini in Gazi, je sporočila vlada. Z zunanjo ministrico Tanjo Fajon sta govorila tudi o širitvi EU-ja.
Fajon je po srečanju z Dudo na omrežju X zapisala, da sta se strinjala, da je podpora Ukrajini nujna. Ob tem je poudarila še potrebo po politiki odprtih vrat EU-ja, pri čemer bi moral nov, razširjen EU med drugim vključevati tako Bosno in Hercegovino kot Ukrajino.
V programu je poljski predsednik imel tudi srečanje s predsednico državnega zbora Urško Klakočar Zupančič in predsednikom državnega sveta Markom Lotričem.
Lotrič je v pogovoru z gostom v Ljubljani poudaril, da Slovenija vidi Poljsko kot pomembno partnerico, tako v dvostranskih kot multilateralnih okvirjih, sodelovanje pa je intenzivno tudi na regionalni ravni. Poljskemu predsedniku se je med drugim zahvalil za pomoč po katastrofalnih poplavah avgusta lani, so sporočili iz državnega sveta.
Sogovornika sta kot uspešno ocenila tudi gospodarsko, znanstveno, kulturno in drugo sodelovanje med državama. V pogovoru sta se sicer dotaknila tudi aktualnih geopolitičnih razmer, nujnosti nadaljevanja širitvenega procesa EU-ja, nadaljnje pomoči Ukrajini in podpore regiji Zahodnega Balkana.
Poljskega predsednika na dvodnevnem obisku spremlja tudi žena Agata Kornhauser-Duda, ki je danes obiskala Materinski dom Zavoda Pelikan – Karitas v Ljubljani, ki nudi začasno namestitev in podporo materam v stiski. Prva dama se je srečala z materami, otroki in zaposlenimi, so sporočili iz Slovenske Karitas, pri čemer so se tudi zahvalili za pomoč ob poplavah v znesku 1,3 milijona evrov, ki so jo zbrale katoliške župnije na Poljskem.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje