Predsednica Republike Slovenije Nataša Pirc Musar je ob obisku črnogorskega predsednika Jakova Milatovića ponovila, da Zahodni Balkan potrebuje več in ne manj EU-ja. Kot je slikovito ponazorila, je Podgorica lokomotiva, ki v to smer vleče celotno regijo ter je "prva v vrsti", da se pridruži Uniji. "Nekoč sta republiki Slovenija in Črna gora že delili skupno usodo znotraj nekdanje države in srčno si želim, da bomo kmalu skupaj v Evropski uniji sooblikovali našo skupno evropsko zgodbo," so besede predsednice povzeli v njenem uradu.
Pirc Musar je poudarila tudi pomen procesa Brdo Brioni na tej poti, ki da ga bo prihodnje leto gostila Podgorica. Gospodarsko sodelovanje je dobro, prav tako pa je predsednica Črno goro predstavila kot partnerico na področju varnosti. Državi namreč sodelujeta tako pri centru za kibernetsko zmogljivost s sedežem v Podgorici in znotraj misije zveze Nato v Latviji.
Da je Slovenija prijateljica in zaveznica Črne gore, je poudaril tudi predsednik Črne gore Milatović, ki je ob tem spomnil, da je ravno Slovenija bila tista, ki je prva odprla veleposlaništvo, potem ko je Podgorica razglasila neodvisnost. Širitev EU-ja na Črno goro bi po njegovem prepričanju bila dober znak tudi preostalim državam, ker bi to pokazalo, da je proces širitve živ. V tem procesu je po Milatovićevih besedah ključno, da je Slovenija glas in promotor Črne gore.
Milatović ostaja optimističen, da bi se Črna gora lahko pridružila EU-ju še pred letom 2030, pri čemer je zagotovil, da bo Podgorica ostala na tej poti kljub strankam, ki so članstvu v preteklosti nasprotovale, zdaj pa sodelujejo z vlado.
Po pogovorih na Gorenjskem se je črnogorski predsednik v Ljubljani ločeno sestal z zunanjo ministrico Tanjo Fajon in predsednico državnega zbora Urško Klakočar Zupančič.
Fajon je po srečanju na omrežju X zapisala, da sta se z gostom pogovarjala o krepitvi dvostranskih odnosov. Pri tem je ministrica Fajon izpostavila potrebo po nadaljnjih reformah v Črni gori, predvsem na področju pravosodja.
Obisk bo sklenil v torek s pogovorom s premierjem Robertom Golobom. Med obiskom se bo predvidoma srečal še z ljubljanskim županom Zoranom Jankovićem, črnogorskimi študenti in predstavniki diaspore v Sloveniji ter s podjetniki, so navedli v njegovem uradu.
Stranka PES dobro leto po ustanovitvi tako na čelu države kot vlade
36-letni Jakov Milatović je na položaju predsednika Črne gore od maja, potem ko je na volitvah premagal dolgoletnega predsednika in premierja Mila Đukanovića. Njegova stranka Gibanje Evropa zdaj (PES), ki sta jo junija lani ustanovila skupaj z novim črnogorskim premierjem Milojkom Spajićem, se je tako v dobrem letu povzpela na čelo države in vlade, vodi pa tudi prestolnico.
Za Milatovića je to četrti obisk v tujini, potem ko je v konec maja v skladu z napovedjo najprej obiskal Bruselj, da bi izrazil zavezanost evropski poti. Nato je julija obiskal sosedo in največjo gospodarsko partnerico Srbijo, septembra pa Hrvaško.
V Sloveniji je samo nekaj dni po oblikovanju nove koalicijske črnogorske vlade, ki jo vodi vodja PES-a Spajić in jo je po številnih težavah oblikoval štiri mesece po predčasnih volitvah ter ob podpori prosrbskih in proruskih strank, ki sta dobili predsednika parlamenta ob obljubi vstopa v vlado čez leto dni. Opozicija novi vladi očita, da je protičrnogorska, protievropska in proruska, največ kritik pa je deležen prav novi predsednik parlamenta Andrija Mandić iz stranke Nova srbska demokracija.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje