Medgeneracijsko sožitje in pravice starostnikov predsednica republike Nataša Pirc Musar ob začetku mandata postavlja v središče svojih prizadevanj. Tako je dopoldne obiskala ljubljanski Dom upokojencev Center na Taboru in Mladinski dom Malči Beličeve, ki že več kot 90 let deluje na področju vzgoje in izobraževanja otrok in mladostnikov, ki imajo čustvene in vedenjske motnje.
"Je simbolika, kot predsednica republike bi si namreč želela prizadevati za medgeneracijsko solidarnost," je glede izbire ustanov, ki ju je obiskala ob prazniku, dejala predsednica. "Dom Malči Beličeve je bil izbran točno s tem razlogom, namreč tudi otroci s posebnimi potrebami hodijo v okoliške domove za ostarele večkrat na teden in se družijo s starejšimi. To je sporočilo mojega današnjega obiska – stari in mladi moramo delati in dihati skupaj, da nam bo na koncu vsem skupaj lepo," je pozvala v izjavi za Televizijo Slovenija.
Predsednica je z obiskoma obeh ustanov tudi nadaljevala tradicijo, ki jo je začela na silvestrski večer pri ljubljanskih gasilcih in reševalcih, in se zahvalila vsem, ki tudi med prazniki vestno in nesebično izpolnjujejo svoje poslanstvo v dobro skupnosti, so sporočili iz njenega urada.
Starejše skrbijo predvsem draginja in težave v zdravstvu
Zaradi draginje se bodo upokojenci preživljali še težje kot doslej, zato poleg redne uskladitve februarja pričakujejo tudi izredno, pa tudi povrnitev prenizke uskladitve iz leta 2021. Predsednica sindikata upokojencev Francka Četkovič opozarja, da bo v nasprotnem primeru vrednost pokojnin zelo padla. "Ta je zdaj že tako nizka - v primerjavi s povprečnimi plačami dosega le 57 oziroma 58 odstotkov," je dejala za Radio Slovenija.
Naslednja boleča pereča točka pri skrbi za starejše je zdravstvo. Kot je za Radio Slovenija poročala novinarka Alenka Trlep, je veliko starejših ostalo brez zdravnika, čakanje na specialistične preglede je dolgo. Predsednica upokojenskega sindikata se boji, da če bodo čakali reformo leta 2024, bo veliko starejših prej umrlo. "Zato mislim, da je treba z ukrepi nekaj spremeniti takoj," opozarja. Ob tem si želijo upokojenci pri zakonu o dolgotrajni oskrbi, zdaj, ko je sprejet zamik dela zakona, sodelovati s pripombami. Francka Četkovič ob tem poudarja moto, ki ga v upokojenskem sindikatu ponavljajo že nekaj let: "Nič o nas brez nas."
Mnogo starejših potrebuje institucionalno oskrbo, v domovih pa ponekod zaradi pomanjkanja kadra kljub čakalnim vrstam že zapirajo vrata. V sindikatu zato pozivajo k spremembam normativov in standardov za zdravstvene socialne kadre, ki jih je po njihovem mnenju treba bolje nagraditi. "Spremeniti normative in standarde v DSO-jih za zdravstvene in socialne kadre, jih bolje nagraditi, sicer bomo starejši ostali brez esencialne oskrbe, ki pa je za nekatere nujno potrebna," je dejala Četkovič.
Večina vendarle želi čim dlje skrbeti sama zase, potrebujejo pa pomoč, zato naj bo ta dostopnejša. Zdaj je namreč omejena na 20 ur tedensko, praviloma v dopoldanskem času in med tednom zato pričakujejo, da bodo ljudje, ki potrebujejo pomoč na domu te deležni in bodo lahko ostajali na svojih domovih.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje