V sindikatih opozarjajo na precejšnje nezadovoljstvo zaposlenih, ki so pričakovali bistveno več. Poleg tega zaposleni ne razumejo aneksov in obračunov plač, so pojasnili v sindikatih.
Glavni tajnik Sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (SVIZ) Branimir Štrukelj je dejal, da ta trenutek še ni mogoče napovedati, kako bodo zaposleni sprejeli prva izplačila. Prava slika se bo po njegovem mnenju pokazala pri oktobrskem izplačilu, saj septembrsko izplačilo vključuje še poračun od maja, ki zamegljuje pravo sliko.
"Kaže pa, da so pri nekaterih skupinah ne le napake, ampak tudi napačne uvrstitve," je dejal Štrukelj in dodal, da bo treba najti rešitev, morda tudi s tožbami. Mogoč je tudi ugovor na aneks k pogodbi o zaposlitvi, kar pomeni, da ga zaposleni ne podpiše in ugovarja uvrstitvi v nov plačni sistem. Nekaj ugovorov je po njegovih besedah že bilo.
Cariniki so nezadovoljni
Učinek novega plačnega sistema je med zaposlenimi v carinski službi ustvaril precej nezadovoljstva, saj so pričakovali bistveno več, učinki pa so relativno slabi, je dejal sekretar Sindikata carinikov Slovenije Dušan Miščevič. Glede aneksov po njegovih besedah večjih težav ni bilo in tudi ne pritožb zaposlenih zaradi tega.
Po njegovih besedah je realno plača padla, saj od leta 2003 dobivajo polovično uskladitev z inflacijo. "Ljudje bi definitivno imeli več, če bi bila eskalacija polna, kot bodo imeli leta 2010," je dejal Miščevič. Takrat se namreč konča odprava plačnih nesorazmerij. Zaposleni v carinski službi naj bi po Miškovičevih besedah ob prvi uskladitvi dobili od 10 do 20 evrov višje plače, največ pa je pridobila 5. tarifna skupina, ki naj bi imela za okoli 80 evrov višje plače.
V sindikatu zadovoljni, vsi zaposleni pa ne
Sindikat delavcev v zdravstveni negi Slovenije je po besedah generalne sekretarke sindikata Flory Banovac sodeloval v zavodih pri pripravi aneksov in uvrstitvah zaposlenih v nov plačni sistem, kjer so jih povabili. V sindikatu so z uvrstitvami zaposlenih v zdravstveni negi zadovoljni, niso pa vsi zaposleni zadovoljni, je še pojasnila Flory Banovac. Kot primer je navedla večji razkorak med srednjo in diplomirano medicinsko sestro, kot je bil, ker je nastala praznina z ukinitvijo višje šole za zdravstvene delavce.
Sekretar Sindikata državnih organov Slovenije Drago Ščernjavič je pojasnil, da bodo vsi zaposleni dobili plače po novem, tudi če ne bodo podpisali aneksov. Po njegovem mnenju kar nekaj odstotkov zaposlenih ni podpisalo aneksov, ker so preobsežni in nerazumljivi. Kot je dejal, so v nekaterih državnih organih celo pisali posebna pojasnila, da bi bili aneksi razumljivejši.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje