Planinci naj cilj prilagodijo svojim fizičnim sposobnostim, počutju in znanju. Foto: MMC RTV SLO
Planinci naj cilj prilagodijo svojim fizičnim sposobnostim, počutju in znanju. Foto: MMC RTV SLO

Zadnji konec tedna v avgustu je dežurna ekipa za reševanje v gorah kljub slabemu vremenu opravila štiri reševanja s helikopterjem. S kranjske policijske uprave so sporočili, da so v okolici Triglava iskali in reševali planince, ki so se izgubili, reševali osebe s hudimi telesnimi poškodbami in v dolino prepeljali planinca, ki se je smrtno ponesrečil.

Na turo se je treba temeljito pripraviti
Da bi se izognili tovrstnim dogodkom, policisti svetujejo, naj se planinci in pohodniki na turo pripravijo predvsem tako, da preverijo vremensko napoved. V zadnjih dneh se je namreč močno shladilo in v gorah je v teh dneh tudi že snežilo. Poletja sicer še ni konec, omenjeni vremenski preobrat pa v gorah ni tako redek pojav, poudarjajo.

Pred turo naj se planinci tudi pozanimajo o njenem poteku in razmerah pri ljudeh ali organizacijah, ki imajo sveže informacije. Pomembna je seveda tudi oprema, ki jo imajo planinci na razpolago, pri obisku neznanega terena predvsem zemljevid in pripomočki za orientacijo. Poleg tega naj cilj prilagodijo svojim fizičnim sposobnostim, počutju in znanju.

Planinci naj o svojih namerah nekoga obvestijo
Iskanje v gorah je izredno zahtevno, zato na kranjski policijski upravi priporočajo, naj planinci o svojih namerah in poteh nekoga obvestijo oziroma se s točnimi podatki vpisujejo v planinske knjige ter od teh ne odstopajo in ne spreminjajo ture. Policisti v letošnji sezoni opažajo tudi porast iskalnih akcij oseb v gorah, ki z mobilnimi telefoni pokličejo na pomoč.