Na Rodetovo ste naslovili veliko vprašanj o novem sistemu izobraževanja. Foto: RTV SLO
Na Rodetovo ste naslovili veliko vprašanj o novem sistemu izobraževanja. Foto: RTV SLO
Kako bo s pridobljenimi strokovnimi nazivi, zaenkrat še ni znano. Foto: RTV SLO
Jure Zupan
Za zadeve, povezane z visokim šolstvom, je pristojen Jure Zupan. Foto: RTV SLO

Prav tako še niso usklajena določila, kakšna bodo razmerja med starimi in novimi študijskimi programi, je v klepetu v MMC-ju povedala vodja sektorja za visoko šolstvo na ministrstvu Vanda Rode. Pojasnila je, da je v noveli zakona, ki je bila sprejeta v juliju 2004, določeno, da morajo biti v študijskem letu 2009/2010 razpisani samo bolonjski študijski programi.

Celoten klepet o bolonjskih programih si lahko preberete tukaj.
Študenti, ki bodo v višjih letnikih takrat vpisani še v stare programe, bodo imeli pravico te programe dokončati do leta 2015/2016.

Ni pomembno trajanje študija, ampak kreditne točke
Bolonjski proces pomeni spreminjanje strukture visokošolskih sistemov in njihovih vsebin. Sistemi naj bi se spremenili, tako da bodo zdajšnji dolgi študijski programi (4-6 let) opuščeni, vpeljani pa bodo novi programi 1. stopnje, ki bodo trajali 3 ali 4 leta oziroma od 180 do 240 kreditnih točk, in študijski programi 2. stopnje, ovrednoteni z od 60 do 120 kreditnimi točkami. 1. in 2. stopnja skupaj morata biti ovrednoteni s 300 kreditnimi točkami, ki omogočajo vpis v 3. stopnjo, to je vpis v doktorski študij.

Pomembna priloga k diplomi
Na vprašanje o tem, ali imajo vse podpisnice bolonjske deklaracije enake načine študija ali ne in ali to pomeni, da bo diploma veljala enako po vseh državah podpisnicah, je Rodetova povedala, da je načeloma odgovor da.

Dodala je, da je pomembna tudi priloga k diplomi (dokument, iz katerega je razvidno, kaj vse je študent v času študija opravljal ter kakšne uspehe je dosegel, in kratka predstavitev izobraževalnega sistema države, v kateri je študiral). Pomembno je tudi kreditno ovrednotenje študijskih obveznosti in seveda kompetence, ki si jih je študent pridobil.

Država bo preverjala šole
Skrb in odgovornost za kakovostne študijske programe je na strani univerz in visokošolskih zavodov. Država se je zavezala, da bo z vzpostavitvijo sistema evalvacij in akreditacij študijskih programov na vsakih sedem let preverjala šole, ali te standarde kakovosti izpolnjujejo.

V spletnem klepetu se je še izkazalo, da veliko uporabnikov misli, da se z bolonjskimi reformami ukvarja ministrstvo za šolstvo pod vodstvom Milana Zvera. To pa ne drži, saj se s temi zadevami ukvarja ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo z ministrom Juretom Zupanom.