Ministrstvo za zdravje predlog podpira, zobozdravniki pa ne.
Nov sistem, ki med drugim vrača tudi pogodbene kazni, bi tako upošteval tudi število opredeljenih zavarovancev za posameznega izvajalca zobozdravstvenih storitev, saj se po podatkih ZZZS-ja število opredeljenih zavarovancev med zobozdravniki zelo razlikuje. Na zavodu na podlagi vse večjega števila pritožb zavarovancev ugotavljajo, da si bolniki, ki še nimajo osebnega zobozdravnika, tega le s težavo izberejo, saj jih ti zavračajo.
Ena zobozdravniška ekipa ima tudi 1.000 bolnikov manj kot druga
To je nedopustno za tiste zobozdravnike, ki ne dosegajo povprečnega števila opredeljenih zavarovancev, poudarjajo na zavodu, kjer so prepričani, da v predlaganem sistemu zobozdravniki ne bi zavračali bolnikov. Zavarovanci pa bi tako lahko učinkovitejše uresničevali svojo zakonsko pravico do proste izbire zobozdravnika.
Po izpostavah ZZZS-ja se povprečno število opredeljenih odraslih oseb na eno zobozdravniško ekipo brez specialistov giblje med 1.137 in 2.258, v mladinskem zobozdravstvu pa med 570 in 1.906, hkrati pa obstaja določeno število ekip, ki ne dosegajo normativno določenega števila opredeljenih oseb in niso pripravljene sprejemati bolnikov na zdravljenje.
Na Zavodu za zdravstveno zavarovanje RS-ja se zavedajo, da s tem, ko bi zobozdravniki sprejeli vse zavarovane osebe, ki to želijo, čakalne dobe ne bodo krajše brez dodatnega denarja, a bi se s tem dosegla pravičnost.
V zdravniški zbornici svarijo pred uvedbo glavarinskega sistema
V Zdravniški zbornici Slovenije menijo, da bi predlog ZZZS-ja poslabšal kakovost varstva državljanov in podaljšal čakalne dobe. Predsednica odbora za zobozdravstvo Sabina Markoli je dejala, da bodo bolniki s težjimi boleznimi na slabšem, stopnjevalo pa se bo tudi nezadovoljstvo med zobozdravniki in bolniki. Kot eno izmed mogočih rešitev je izpostavila podelitev več novih programov zobozdravnikom, ki zdaj delajo le samoplačniško, in javno objavo podatkov o številu opredeljenih zavarovancev pri posameznem zobozdravniku.
Podpredsednica Zdravniške zbornice Slovenije Diana Tarlević je pojasnila, da bi glavarinski sistem, kot si ga je zamislil ZZZS, vsakemu zobozdravniku prinesel povprečno 624 novih zavarovancev, kar bi podaljšalo čakalne dobe za 52 dni, zmanjšalo pa bi se tudi število storitev, ki jih zobozdravnik v povprečju lahko nudi posamezniku. En bolnik bi bil tako letno pri svojem zobozdravniku deležen le enega pregleda ter od ene do dveh zalivk.
A. M.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje