Upravno sodišče je v upravnem sporu, ki ga je s tožbo sprožil neizbrani kandidat, nekdanji v. d. generalnega direktorja Boštjan Lindav, pri postopku izbire generalnega direktorja policije ugotovilo kršitev postopka, to je pomanjkljivo obrazložitev sklepa posebne natečajne komisije. Ni pa odločilo, da generalni direktor policije Senad Jušić ne izpolnjuje natečajnih pogojev, zato ostaja na položaju, so v odzivu na sodbo v ponedeljek zapisali na ministrstvu za notranje zadeve.
Da je sodišče ugotovilo le, da je bil premalo obrazložen sklep uradniškega sveta, ni pa ugotavljalo, ali Jušić izpolnjuje pogoje ali ne, je v odzivu na sodbo poudaril tudi notranji minister Boštjan Poklukar. "Nikjer nisem v tej sodbi zasledil, da je nezakonito imenovan," je na novinarski konferenci dejal minister, ki je prepričan, da sta sklep in odločitev vlade glede imenovanja Jušića za generalnega direktorja policije zakonita.
"Gre za procesno napako," je dejal Poklukar in zatrdil, da je natečajna komisija vrsto let delovala po tako ustaljeni praksi, torej v pisanju kratkih in jedrnatih obrazložitev, kar pa bo treba "očitno v prihodnje spremeniti". Vlada je potrdila njegov predlog za imenovanje, je še povedal Poklukar, v sodbi, ki jo je prebral, pa ni "nikjer zasledil in ne piše, da bi vlada naredila kar koli narobe".
Jušić: Sodba daje legitimnost
Na nedavno odločitev upravnega sodišča, da je sklep posebne natečajne komisije o izpolnjevanju natečajnih pogojev za imenovanje Jušića nezakonit, se je danes odzval tudi Jušić. Meni, da daje sodba njegovi funkciji legitimnost. Sodišče je namreč v dveh točkah izreka zavrnilo zahtevek tožnika, da se razveljavi sklep vlade in odločbo vlade o imenovanju Jušića.
Generalni direktor Jušić je dodal, da sodišče v nobeni točki ne problematizira njegovih vodstvenih izkušenj, zato je po njegovem mnenju razlaga, da pogojev ni izpolnjeval, napačna, je poročal Radio Slovenija. "Kakršna koli pavšala interpretacija vsebine sodbe kaže na nespoštovanje sodišča, in ko se interpretira njena vsebina, je pošteno in pravilno, da se v celoti, ne pa zgolj in samo njeni posamezni deli," je poudaril Jušić, ki je dodal, da je sodišče zahtevo Lindava, da se razveljavita sklep in odločba vlade o imenovanju generalnega direktorja policije, zavrnilo.
Svoboda: Na potezi so notranje ministrstvo in drugi pristojni organi
O tem, kako postopati na vladni strani, bodo razpravljali tudi na sestanku prvakov koalicije, na sodbo pa so se že odzvali v koalicijskih in opozicijskih poslanskih skupinah. V največji koalicijski stranki so v prvem odzivu zadržani. Kot je v izjavi za medije dejala poslanka Svobode Andreja Kert, so zdaj na potezi ministrstvo za notranje zadeve in drugi pristojni organi, ki morajo preveriti sami pri sebi, kje so storili napako, če je bila ta storjena. Po njenih besedah je treba odločitve sodišča spoštovati, ali so nam všeč ali ne.
SD: Strinjamo se s tem, da bi moral biti razpis ponovljen
Iz koalicijske stranke SD so sporočili, da odločno zagovarjajo "načela pravne države in odgovornosti pri imenovanjih na vodilne položaje". Dodali so, da spoštujejo odločitev upravnega sodišča v postopku imenovanja generalnega direktorja policije, "kar predstavlja resno opozorilo glede legitimnosti imenovanja". Ključno pri tem je, da se zagotovi stabilno, strokovno, predvsem pa zakonito vodenje policije, "zato pričakujemo, da bo minister za notranje zadeve podrobno preučil posledice sodbe in sprejel ustrezne ukrepe".
"Ob tem v SD-ju poudarjamo, da bi morali omenjeni akterji prevzeti tako objektivno kot subjektivno odgovornost, in se strinjamo s strokovnjaki, ki so glede postopka dejali, da bi moral biti razpis ponovljen," so zapisali. Policija mora kot eden od ključnih stebrov pravne države po njihovih besedah ostati avtonomna in zaščitena pred političnimi vplivi. Nezakonitosti v teh postopkih pa spodkopavajo zaupanje v delovanje represivnega organa, kar je nesprejemljivo, menijo.
Napovedali so, da bodo v koaliciji odprli pogovor o tem, da je nujno javnim institucijam omogočiti nemoteno in avtonomno delo v dobro vseh državljank in državljanov "ter kakšno odločitev popraviti", so zapisali. To je ob prihodu na sestanek prvakov koalicijskih strank potrdil tudi predsednik SD-ja Matjaž Han, ki je dejal, da bo na njem vprašal premierja Roberta Goloba, kaj misli storiti. "Če ne bomo spoštovali pravne države, ne bomo na pravi strani," je bil jasen.
Namestnica vodje poslanske skupine SD Meira Hot je po koalicijskem sestanku dejala, da so se na sestanku dogovorili, da naj se glede navedb sodišča najprej izjasni uradniški svet in poda poročilo, nato pa bodo sprejemali nadaljnje odločitve glede sodne odločbe.
Levica: Nespoštovanje sodb povzroča dvom o spoštovanju pravne države
Vodja poslancev Levice Matej T. Vatovec pa je v izjavi v DZ-ju dejal, da so sodbe sodišč tu zato, da se spoštujejo, če so nam všeč ali ne. "Odgovornost pa je na tistih, ki so to odločitev sprejeli, na eni strani na uradniškem svetu, ki je sprejel tak sklep, in po drugi strani seveda tudi na samem generalnem direktorju policije in tistih, ki so tak sklep potrdili," je navedel.
"V Levici smo bili že takrat zadržani, naši ministri na vladi niso potrdili sklepa o imenovanju Jušića, tako da mislim, da so zdaj na potezi pač tisti, ki so vpleteni, od izbirne komisije do navsezadnje tudi ministra za notranje zadeve in direktorja samega," je dodal Vatovec. Na vprašanje, ali je to mogoče razumeti kot poziv Jušiću k odstopu, je odgovoril, da nespoštovanje sodb katerega koli sodišča v tej državi povzroča dvom o spoštovanju pravne države, zato je "tukaj odgovor jasen".
NSi: Minister in vlada bi se morala odzvati
"Težko je verjeti in razumeti, da je Jušić zakonito imenovan na mesto generalnega direktorja policije na osnovi nezakonite odločbe uradniškega sveta. Odločba je namreč sestavni del imenovanja, zato ne preseneča odločitev upravnega sodišča, preseneča pa postopek pred tem in tudi zdaj," pa je dejala poslanka opozicijske stranke NSi Vida Čadonič Špelič.
Če bi Jušič dejansko izpolnjeval pogoje, bi verjetno posebna natečajna komisija to obširno obrazložila in podkrepila. Po njenih besedah je torej jasno razvidno, da je Jušič imenovan na zelo pomembno in odgovorno delovno mesto generalnega direktorja policije na osnovi nezakonitega sklepa. "Minister in vlada bi se morala odzvati in absolutno, če drugega ne, izvesti nov javni razpis. Tako mislijo tudi pravni strokovnjaki," je dodala. "Jasno je, da je politika na velika vrata stopila tudi v pisarno direktorja policije, in to sporočilo ni dobro ne za vlado, predvsem pa ne za ljudi," je prepričana poslanka NSi-ja.
Uradniški svet bo stališče sodišča upošteval pri prihodnjih postopkih
Na sodbo so se odzvali tudi v uradniškem svetu. Kot pojasnjujejo, obrazložitev izpodbijanega sklepa o imenovanju Jušića za generalnega direktorja policije v delu presoje izpolnjevanja natečajnih pogojev ne odstopa od dosedanje prakse uradniškega sveta. Ta je namreč v praksi sklepe podrobneje obrazložil zgolj v tistih primerih, ko je ugotovil, da kandidat natečajnih pogojev ne izpolnjuje, so navedli v sporočilu za javnost.
"V primerih, ko je na podlagi predložene dokumentacije presodil, da kandidat natečajne pogoje izpolnjuje, pa tega ni podrobneje obrazložil, saj je v skladu z določbo četrtega odstavka 23. člena uredbe o postopku za zasedbo delovnega mesta v organih državne uprave in v pravosodnih organih izpolnjevanje pogojev preveril organ, ki je kandidata izbral," so pojasnili. Ne glede na navedeno bo uradniški svet sodbo in sklep upravnega sodišča preučil in stališča sodišča upošteval pri izvajanju prihodnjih postopkov.
Arčon: Koalicijske razprave ni bilo
Podpredsednik vlade Matej Arčon je ob robu srečanja koalicije dejal, da o odločitvi upravnega sodišča na koaliciji niso razpravljali. "Kolikor je meni znano, sodišče ni odpravilo ali ugotovilo nobene nezakonitosti, razen obrazložitve natečajne komisije, tako da ne vem, zakaj bi nekaj ponavljali, če sodišče ni ugotovilo, da je to nezakonito," je dejal Arčon.
Poslanka Svobode Andreja Kert pa je v izjavi za medije dejala, da je zdaj na potezi ministrstvo za notranje zadeve in drugi pristojni organi, ki morajo preveriti sami pri sebi, kje so storili napako, če je bila ta storjena. Po njenih besedah je treba odločitve sodišča spoštovati, ali so nam všeč ali ne.
Jušić imenovan septembra lani
Vlada je Jušića na mesto generalnega direktorja policije s polnim mandatom imenovala septembra lani po končanem natečajnem postopku. Edini preostali kandidat, nekdanji v. d. generalnega direktorja policije Boštjan Lindav, pa je s tožbo na upravnem sodišču oktobra lani izpodbijal izbirni postopek na vladi in na uradniškem svetu.
Kandidat za generalnega direktorja policije mora imeti namreč najmanj 15 let delovnih izkušenj v policiji in najmanj osem let izkušenj na vodstvenih delovnih mestih v javnem sektorju. Jušić je med vodstvenimi izkušnjami navedel delo na mestu pomočnika komandirja na Policijski postaji Koper in pomočnika vodje sektorja kriminalistične policije na Policijski upravi Koper. Ministrstvo za notranje zadeve je takrat pojasnjevalo, da vodstvo policijske enote tvorijo vodja enote s svojimi namestniki in pomočniki ter drugimi uslužbenci policije, ki jih določi vodja.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje