Aneks h kolektivni pogodbi za javni sektor in dogovor o ukrepih na področju plač za obdobje od decembra 2009 do novembra 2011 so predstavniki vlade in sindikatov parafirali pretekli teden. Sindikati s stisnjenimi zobmi, saj jim je vlada, kot je za Odmeve slikovito dejal sindikalist Branimir Štrukelj, držala pištolo na tilniku z intervencijskim zakonom. Ministrico za javno upravo Irmo Pavlinič Krebs je opozoril, da se na takšen način ne bodo več pogovarjali. Krebsova je današnji podpis aneksa in dogovora označila kot uspeh in kot dokaz, da javni uslužbenci krizo vendarle dobro razumejo. Janez Posedi, vodja pogajalske skupine sindikatov javnega sektorja je ob tem dodal, da ni šlo za razumevanje vlade, temveč za strah pred intervencijskim zakonom, ki bi lahko položaj javnih uslužbencev še poslabšal. Ob tem je opozoril, da je v javni upravi kar 15.000 ljudi, ki prejema plače, nižje od 600 evrov. Helena Kamnar, državna sekretarka na ministrstvu za finance pa je dejala, da bo proračunski primanjkljaj zaradi današnjega podpisa na ravni petih odstotkov, sicer pa bi bil 6-odstoten.
KAJ PREDVIDEVA ANEKS?
Aneks med drugim predvideva, da se, če bi bila inflacija višja od napovedane, nadomesti polovico nastale razlike. Tretjo četrtino odprave plačnih nesorazmerij bodo izplačali 1. oktobra 2010, četrto pa leto pozneje. Regres za prihodnje leto bo znašal 692 evrov. V skladu z dogovorom pa bodo od decembra 2009 do novembra 2011 podaljšali neizplačevanje sredstev redne delovne uspešnosti v višini dveh odstotkov, za isto obdobje pa bo veljala tudi omejitev izplačil za povečanje obsega dela na največ 30 odstotkov.
.
Za veljavnost potrebni podpisi 14 sindikatov
Da bi dokumenta postala veljavna, bi ju moralo podpisati najmanj 14 od 28 sindikatov, podpisalo pa ju je 21, pogajanja pa so tako le dobila epilog. Če aneksa ne bi podpisalo dovolj sindikatov, bi začel veljati intervencijski zakon, kakršen je bil vložen v državni zbor.
Ministrica za javno upravo Irma Pavlinič Krebs se je po podpisu predstavnikom sindikatov zahvalila za korektno in zahtevno delo, ki so ga opravili med pogajanji. S tem so po njenih besedah pokazali, da je socialni dialog mogoč in nujen tudi v razmerah, ko se dogovarjajo o politiki plač, ki pomeni nerealizacijo dogovorjenih pravic, ki jih javni uslužbenci že imajo. "To kaže na potrebno zrelost in odgovornost vseh," je prepričana ministrica.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje