Slovenska policija svojih državljanov na slovenskem ozemlju ni zaščitila, čeprav smo notranje ministrstvo obvestili, da Hrvati preprečujejo gibanje na mejni kontrolni točki ob Dragonji.
Od notranjega ministra Rada Bohinca bomo zato zahtevali, da se ugotovi odgovornost generalnega direktorja policije Darka Anželja, v nasprotnem primeru pa bomo zahtevali njegov odstop, je povedal Podobnik. Zdravniki so pri Podobniku sicer ugotovili udarnine na vratu, levem ramenu, levi lopatici in na zatilju.
Anželj: Policija je previdna
Darko Anželj je pojasnil, da policija v incidentu ni mogla posredovati, ker se je ta zgodil na levem bregu Dragonje, kjer slovenska policija ne izvaja jurisdikcije. V sporočilu za javnost je še zapisal, da potek meje med državama na tem območju še ni določen, zato se bodo slovenski organi v skladu z mednarodnimi obveznostmi Slovenije do miroljubnega reševanja odprtih vprašanj in v skladu z dogovori o izogibanju incidentov vzdržali ukrepov, ki bi utegnili odložiti sporazumno reševanje vprašanja razmejitve.
Opozicija za izredno sejo DZ-ja
SDS, NSi in SNS zahtevajo sklic izredne seje državnega zbora, na kateri naj bi razpravljali o odnosih s Hrvaško. Po mnenju SDS-a in NSi-ja je izredna seja nujna, čeprav čas zanjo ni primeren. Če seje ne bo zahtevala vlada, jo bomo s potrebnim številom podpisov zahtevali poslanci, sta dejala Janez Janša in Andrej Bajuk.
Povedala sta tudi, da so izjave notranjega ministra Rada Bohinca, češ da slovenski policisti niso videli dogodka, laž. Sklic izredne seje zahtevajo tudi v SNS-u, vlado pa so pozvali, da prekine vse stike z Zagrebom in razreši generalnega direktorja policije Darka Anželja.
Stranke pozivajo k preudarnosti
Predsednik ZLSD-ja in evropski poslanec Borut Pahor je o incidentu na meji seznanil nekatere poslanske kolege v Evropskem parlamentu. Izpostavil je predvsem nepotrebno uporabo sile in brutalnost hrvaške policije. Slovenija mora po njegovem mnenju zdaj ravnati odločno in preudarno.
V DeSUS-u menijo, da je šla Hrvaška tokrat predaleč, del krivde za incident pa posredno pripisujejo tudi pomanjkanju dialoga med državama. V SMS-u so dejanje na meji ostro obsodili in dejali, da kaže na nizko politično in civilizacijsko stopnjo države, ki si popolnoma nezrela želi vstopa v EU. Neprimerna se jim zdi tudi poteza SLS.
Evropa obsoja dejanje Hrvaške
Evropska ljudska stranka in Stranka evropskih socialistov obžalujeta incident na meji ter menita, da bi se Hrvaška morala obnašati drugače. Kot kandidatka za članstvo v EU-ju ne bi smela reševati problemov na tak način.
Predsednik stranke EPP Hans Gert Pöttering je pojasnil, da Podobnika osebno pozna, da je vreden zaupanja in da policiji ni dal razloga za tako neprimerno ravnanje. Poettering je tudi pozval hrvaško stran, da mejne težave s Slovenijo rešuje na miren način. V stranki socialistov incident obžalujejo in od hrvaške strani terjajo natančno pojasnilo o dogodku.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje