V letu 2024 je policija uspešno preiskala vsa kazniva dejanja umora in uboja, zadnji primer na območju Ljubljane pa je še v fazi preiskave, so navedli na MNZ-ju. Foto: BoBo
V letu 2024 je policija uspešno preiskala vsa kazniva dejanja umora in uboja, zadnji primer na območju Ljubljane pa je še v fazi preiskave, so navedli na MNZ-ju. Foto: BoBo

Ministrstvo za notranje zadeve je poudarilo, da se v zadnjih dneh skuša njihovo delo, še bolj pa delo slovenske policije, v javnosti prikazovati kot neuspešno in učinkovito. V zadnjih dneh so namreč na račun dela policije letele številne kritike, tudi iz političnih vrst.

Opozicija meni, da policija ne obvladuje več varnostne situacije, oglje pa je na ogenj prilil tudi premier Robert Golob, ki je v intervjuju za POP TV dejal, da razume odločitev tožilke v zadevi Kavaški klan, ki se je odpovedala varovanju. "Verjamem, da se je počutila, da je nadzorovana, namesto da bi bila varovana. Informacije so pa potem odtekale, navsezadnje verjetno tudi v te kriminalne združbe," je dejal. Prav zaradi odtekanja informacij pa se je, kot je pojasnil, tudi sam odločil, da varnostno službo preseli na sekretariat vlade.

V okviru teh očitkov je policija v današnjem odzivu zapisala, da je to služba, ki "v absolutnem javnem interesu varuje življenje in premoženje ljudi, spoštuje pravice posameznikov in družbe, ščiti zaupnost informacij in opravlja druge, izključno z zakoni določene naloge".

Poudarili so še, da ima policija visoko usposobljeno službo za varovanje in zaščito, hkrati pa tudi učinkovit notranjevarnostni sistem, ki omogoča, da lahko morebitne sume nepravilnosti zaznajo in se nanje takoj odzovejo. "Kakršni koli dvomi o strokovnosti dela slovenske policije so zato neupravičeni," so zatrdili.

Na notranjem ministrstvu pa so v obširnem odzivu o delu policije glede konkretnih primerov, nedavnega umora moškega v Ljubljani in neprijavljenega shoda v BTC-ju, zatrdili, da policija izvaja "vse ukrepe in aktivnosti za čim hitrejšo razjasnitev dejanskega stanja".

Policija z različnimi metodami in oblikami dela skrbi za varnost prebivalcev, redno spremlja in načrtuje svoje ukrepe ter se odziva na varnostne dogodke, tudi s poostrenimi nadzori in večjo prisotnostjo policistov, so našteli.

Po njihovih navedbah tudi na področju kriminalitete ne zaznavajo posebnosti. V letu 2024 je policija uspešno preiskala vsa kazniva dejanja umora in uboja, zadnji primer na območju Ljubljane pa je še v fazi preiskave, so navedli na ministrstvu.

V petek je namreč odjeknil umor na Poti za Brdom v Ljubljani. Zaradi podatkov, da bi lahko šlo za maščevanje med pripadniki organiziranih kriminalnih združb, je preiskavo kaznivega dejanja umora prevzel Nacionalni preiskovalni urad. Po neuradnih informacijah pa kriminalisti tudi že dalj časa preiskujejo tudi sum kaznivega dejanja zlorabe osebnih podatkov, ki se nanaša na plakate s podobo umorjenega moškega, ki so se že lani jeseni pojavili v Ljubljani.

Policija posebno pozornost namenja tudi ranljivejšim skupinam, med prioritetami ostajajo nasilje v družini, medvrstniško nasilje in spolne zlorabe otrok.

Ob tem zavračajo očitke o slabšanju razmer na področju reševanja romskih vprašanj. "Ministrstvo za notranje zadeve oziroma slovenska policija uspešno obvladuje varnostno situacijo na območju jugovzhodne Slovenije. Slovenska policija je letos izvedla številne ukrepe in dejavnosti na varnostno bolj obremenjenih območjih," so izpostavili. Te ukrepe bodo nadaljevali, obenem pa poudarjajo, da je ta tematika medresorska naloga, ki je lahko uspešna le ob dialogu in sodelovanju z lokalno in romsko skupnostjo.

V odzivu izpostavljajo tudi odzivanje na nezakonite migracije. Kot so navedli, je policija do sredine novembra obravnavala za slabih 20 odstotkov manj nedovoljenih prehodov državne meje kot v enakem obdobju lani. Še posebej dejavna je policija pri preprečevanju nedovoljenih vstopov in odkrivanju tihotapskih mrež, so navedli.

Policija se spopada s pomanjkanjem kadra

Na področju kadrov in zaposlovanja je ministrstvo izpostavilo, da se tudi policija spopada s pomanjkanjem kadra, zato izvajajo ukrepe za privabljanje novega kadra. Del kadrovske politike je tudi priprava nacionalnega poklicnega standarda policist/policistka, proučujejo tudi možnost prenove izobraževanja za poklic policist.

Kot zatrjujejo, se trudijo tudi za zagotavljanje čim boljših delovnih pogojev, pred kratkim sprejeta plačna reforma prinaša tudi višje plače, ministrstvo ima vzpostavljen socialni dialog z obema policijskima sindikatoma, so nanizali.