5. oktobra je v Ljubljani potekal t. i. sredni protest z več tisoč udeleženci. (Poročilo o dogodku na povezavi desno.) Že kmalu po začetku je nasilje eskaliralo, uporabljena so bila prisilna sredstva, spopadi med delom udeležencev in policijo so se nadaljevali do poznega večera. Dan je zaznamoval vonj po solzivcu, ki se je širil po središču Ljubljane.
Pridržanih je bilo 25 ljudi, poškodovanih šest policistov, uporabljenih več kot 400 kosov nabojev in granat.
Po protestu je opozicija zahtevala izredno sejo glede razmer v državi, policijski sindikat je zahteval preiskavo ravnanja vodstva policije.
Nanjo je prišlo tudi večje število odškodninskih zahtevkov, izhaja iz poročila, ki ga je o dogodku pripravila petčlanska strokovna komisija, ki jo je imenoval generalni direktor.
Ugotovila je, da so policisti med vzpostavljanjem javnega reda strokovno in zakonito uporabili prisilna sredstva, piše v sporočilu za javnost. Je pa opozorila tudi na nekatere nepravilnosti. Med drugim bi morali policisti na Celovški cesti množico vnaprej opozoriti na uporabo prisilnih sredstev. Policisti so nadalje ravnali nestrokovno, ko so s Čopove ulice proti Prešernovemu trgu izstreljevali napačne naboje, ki so padali na trg, pa tam ni bilo nikogar, ki bi kršil javni red in mir. Tudi na Kongresnem trgu na neki točki ni bilo pogojev za uporabo prisilnih sredstev, saj s posnetka ni bilo videti kršitev javnega reda in miru. Takšnih primerov je v poročilu še nekaj, zato jih bodo obravnavale interne službe Generalne policijske uprave.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje