Včeraj smo poročali, da je v javnost prišel videoposnetek domnevno prehitre vožnje Zorana Jankovića, ki naj bi jo pred mesecem dni na primorski avtocesti posnel neznanec, ki je osem minut vozil za avtomobilom ljubljanskega župana - medtem je posnel tudi svoj merilnik hitrosti, ki je na trenutke pokazal blizu 200 kilometrov na uro.
Policija je danes opozorila, da so rezultati meritev hitrosti zakonsko veljavni in uporabni le takrat, ko je hitrost merjena z merilniki, ki so tipsko odobreni ter izpolnjujejo meroslovne in z njimi povezane tehnične zahteve. S pomočjo amaterskih posnetkov policisti lahko verodostojnost dokazov ugotavljajo samo pri prekrških, ki se ne ugotavljajo na podlagi zakonsko veljavnih meritev. Glede na to hitrost ni dokazljiva, če nekdo domnevno prehitro vožnjo posname, tudi če pri tem zajame še prikazovalnik hitrosti, ki je vgrajen v armaturni plošči vozila, navajajo.
Drugače pri prekrških, ki se ne ugotavljajo na podlagi meritev
Po zakonu o prekrških pa policija lahko začne postopek ugotavljanja okoliščin prekrška in verodostojnosti dokazov na podlagi posnetkov, ki jih pridobi od občanov, medijev, nadzornih kamer Darsa in podobno, če se ti nanašajo na prekrške, ki se ne ugotavljajo na podlagi zakonsko veljavnih meritev - takšni prekrški so, denimo, nepravilna smer vožnje ali vožnja po odstavnem pasu. "Na podlagi ugotovitev nato prekrškovni organ odloči, ali so izpolnjeni pogoji za izdajo odločbe o prekršku oziroma podaje obdolžilnega predloga na pristojno sodišče," pojasnjujejo na GPU-ju.
Letos 237 krepkih prekoračitev hitrosti
Policija na slovenskih avtocestah po navedbah GPU-ja uporablja deset stacionarnih merilnikov hitrosti in več kot 20 vozil z vgrajenimi videonadzornimi sistemi Provida, občasno pa izvajajo še meritve z nadvozov avtocest in na mestih, kjer je mogoče postaviti mobilne radarske sisteme. Z uporabo stacionarnih merilnikov hitrosti je sicer letos policija na avtocestah ugotovila 237 prekoračitev hitrosti več kot 50 kilometrov na uro.
Za omenjene prekoračitve v skladu z zakonom o pravilih cestnega prometa zagrožena globa najmanj 400 evrov, voznik pa dobi tudi devet kazenskih točk in prepoved vožnje motornega vozila. Najvišja dovoljena hitrost na avtocesti je sicer 130 kilometrov na uro, medtem ko so na nekaterih delih avtoceste omejitve tudi nižje.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje