Primer družine iz Kranja, ki je letos vložila v sončno elektrarno. Po prejemu zadnje položnice za elektriko, ki omrežnino obračunava po novem sistemu, niso več prepričani, da je bila to prava odločitev. Medtem ko so še oktobra za omrežnino brez DDV-ja plačali dobrih šest evrov, se je znesek z začetkom visoke sezone povzpel na skoraj 56 evrov.
"To je res nesprejemljivo. /.../ Na neki način spodbujajo s subvencijami, da gremo na zeleni prehod. Mi imamo tudi toplotno črpalko, se pravi ne onesnažujemo okolja. /.../ Naša investicija je bila za deset let naprej, torej, da se nam povrne, zdaj s tem novim zakonom se nam v bistvu sploh ne bo," razlaga Klemen Smolej.
Direktorica Agencije za energijo Duška Godina na očitke odgovarja: "Ker so odjemalci s sončno elektrarno, ki se ogrevajo s toplotno črpalko, pozimi enako odvisni od tistih, ki elektrarne nimajo, je prav, da za omrežje plačajo več, kot so plačevali do zdaj. /.../ Še vedno bodo zaradi nakupa sončne elektrarne in sheme letnega NET-meteringa deležni velikih prihrankov."
Kaj pa novi sistem prinaša za t. i. povprečnega gospodinjskega odjemalca? V uredništvo smo prejeli položnico, iz katere je razvidno, da se je omrežnina v zimski sezoni podražila z dobrih petih na nekaj več kot 14 evrov.
In podjetja in obrtniki? Na smučišču Kope je novembra lani omrežnina znašala slabih 15 tisoč evrov, letos se je dvignila za več kot sedem tisoč evrov. "Novi sistem omrežnin ni primeren za neko dejavnost, kot je žičničarstvo, saj dejansko mi porabljamo elektriko v pasovih, ne v blokih. /.../ Ta sistem je za nas neprimeren, nepravičen in diskriminatoren," je jasen Boštjan Paradiž s smučišča Kope.
V nasprotju z gospodinjstvi obrtniki težje razporejajo porabo čez dan, opozarja predsednik Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije Blaž Cvar in dodaja: "Kovinarji, ki imajo dopoldansko izmeno, imajo eno izmeno, ne bodo začeli delati popoldne. Te panoge so pravzaprav vezane na dopoldansko izmeno, in to je tista najvišja tarifa, ki bo ravno tem panogam povzročala največji strošek."
Novi model je za preprostega uporabnika nerazumljiv, še opozarjajo na OZS-ju.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje