Kot je poročala TV Slovenija, bodo ostala stanovanja na voljo nadomestnim poslancem in tistim, ki od Ljubljane niso oddaljeni več kot 60 kilometrov, kar je sicer pogoj za najem. V primeru, da bodo tudi po tem nekatera stanovanja ostala prazna, bodo oddana v začasno uporabo drugim državnim organom.
Za najdražje poslansko stanovanje 287 evrov mesečno
Poslanska stanovanja se nahajajo na različnih lokacijah po Ljubljani, največ pa jih je na Kotnikovi ulici. Velika so od 20 do 66 kvadratnih metrov, zanje pa je treba skupaj z obrabnino opreme odšteti med 90 in 287 evri na mesec. Poslanci sami seveda plačujejo tudi stroške.
Prednost imajo pri najemu stanovanj najbolj oddaljeni poslanci, pri čemer je med pogoji tudi ta, da ne poslanec ne njegov partner v prestolnici ne smeta imeti v lasti svojega stanovanja. V primeru, da je vlog za najem stanovanja preveč, mandatno-volilna komisija DZ-ja upošteva tudi neugodne prometne povezave in obseg stalnega dela v parlamentu.
Pravega nadzora nad pravilno rabo stanovanj ni
Pojasniti velja, da se bo lahko že v ponedeljek v stanovanja na novo vselilo 23 poslancev, 15 poslancem pa je najemna pogodba podaljšana - med njimi na primer Miru Petku (SDS), ki ima eno manjših poslanskih stanovanj in je sicer doma iz Mežice, in Idrijčanu Samu Bevku (SD), ki prebiva v novejšem, 55 kvadratnih metrov velikem poslanskem stanovanju.
V okviru najemne pogodbe se poslanec zaveže, da bo stanovanje uporabljal izključno za bivanje in ga ne bo oddajal, a je bila ta zaveza v preteklosti pogosto kršena. TV Slovenija pri tem opozarja na primer poslanca Franca Pukšiča (SDS). Nadzor je menda nemogoč, saj lahko najemodajalec pravilno uporabo stanovanj preverja le enkrat na leto - in še to v dogovoru z najemnikom.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje