Ministrstvo za okolje in prostor je najbolj prizadetim občinam nakazalo sredstva v višini 7,83 milijona evrov. Foto: MMC RTV SLO
Ministrstvo za okolje in prostor je najbolj prizadetim občinam nakazalo sredstva v višini 7,83 milijona evrov. Foto: MMC RTV SLO
Tehnična pomoč po neurju
Sanacija v Ilirski Bistrici

Posebna delovna skupina za spremljanje izvedbe sklepov za odpravo posledic neposredne materialne škode je na prvem sestanku ocenila izvajanje prvih, nujnih ukrepov. Minister Janez Podobnik pravi, da je MOP prizadetim občinam nakazal sredstva v višini 7,83 milijona evrov in ustanovil tehnično-informacijsko pisarno. V pisarni, ki deluje na Ptuju, naj bi prizadetim v neurju nudili tehnično-strokovno svetovanje, pomagali oškodovancem pri obnovi poškodovanih objektov in koordinirali izvajanje sanacijskih ukrepov.

Minister za finance Andrej Bajuk je pri tem povedal, da so za pomoč prizadetim nakazali po 1,5 milijona evrov dobrodelnima organizacijama Rdečemu križu Slovenije in Karitasu. Davčna uprava je že izdala navodila za enoten pristop pri upravičenem odpisu davčnih obveznosti prizadetim na vplivnem območju neurja, ljudem pa so zagotovili tudi strokovno pomoč.

Turk išče kratko- in dolgoročne rešitve
Iztok Jarc, minister za kmetijstvo, pravi, da so sestavili ekipo, izdelali metodo in izračun za sanacijo totalnih škod in za večletni izpad dohodka iz kmetijstva ter da bodo zagotovili, da bo v letošnji jeseni vsaj en ukrep dosegel tistega, ki ga je prizadelo neurje. Minister za razvoj Žiga Turk je dejal, da v sodelovanju z ministrstvom za okolje pripravljajo tako kratkoročno kot dolgoročno rešitev za izvedbo svetovanja ter objavljanja priporočil in najboljših praks v zvezi z gradnjo objektov, predvsem v luči podnebnih sprememb in učinkovite porabe energije.

Na sestanku je poveljnik civilne zaščite Miran Bogataj povedal, da je v pripravi sklep za nakazilo 400.000 evrov za delno pokritje stroškov delovanja gasilskih in drugih reševalnih služb pri izvajanju zaščite, reševanja in pomoči ob neurju ter za pokritje stroškov nabave nujnih količin pokrivnih materialov in drugih potrošnih sredstev, potrebnih za izvajanje nujnih del. Ministrstvo za okolje in prostor bo občinam povrnilo sredstva za odlaganje azbestnocementne kritine, je dejala direktorica direktorata za evropske zadeve in investicije Bernarda Podlipnik.

V neurju precejšnja škoda tudi v gozdovih
Po oceni Zavoda za gozdove Slovenije so sporočili, da so bili v neurju 15. avgusta precej prizadeti tudi gozdovi. Poleg drevja so poškodovane tudi gozdne ceste in drče. Po trenutnih ocenah je škode skupno za okoli 130.000 evrov. Največ škode so utrpeli gozdovi v občinah Kozje in Podčetrtek, Šmarje pri Jelšah, v okolici Rogaške Slatine in v občini Šentjur pri Celju. Skupno je na teh območjih poškodovanih oziroma podrtih ali izruvanih približno 20.000 kubičnih metrov gozdnega drevja. Še več škode je v posavskih gozdovih, predvsem na pobočju Bohorja, kjer je poškodovanih 28.000 kubičnih metrov drevja.

Kljub neurjem grozdja (in vina) ne bo manj
Kljub številnim vremenskim katastrofam pa Vinska družba Slovenije ugotavlja, da letošnji pridelek grozdja oz. posledično vina ne bo manjši od povprečja. Iz letos natrganega grozdja naj bi namreč pridelali med 22 in 28 milijoni litrov vina. Kot je povedal direktor družbe Dušan Brejc, lahko vendarle pričakujejo "normalno letino". Na Primorskem bo grozdja približno toliko kot lani, v Podravju pa ga bo uradno manj, vendar se bo večina vinogradnikov oziroma vinarjev tako kot prejšnja leta odločila za večjo kakovost vina.

Brejc upa, da se bo ponovilo leto 2004, ko je prav tako kazalo na katastrofo, vendar pa po zaslugi tehnologije vendarle ni bilo "žalostnega letnika".

Tehnična pomoč po neurju
Sanacija v Ilirski Bistrici