Mandat varuha človekovih pravic traja šest let. Foto: RTV  SLO
Mandat varuha človekovih pravic traja šest let. Foto: RTV SLO

Psiholog, predsednik društva Pobuda za šolo po meri človeka, član programskega sveta RTV Slovenija in poslanec v prvem demokratičnem sklicu parlamenta po mnenju poslanca Nove Slovenije Antona Kokalja pozna področno problematiko. Če pa bi se pojavil "boljši" kandidat, lahko NSi svoje stališče spremeni, je na konferenci za novinarje poudaril Kokalj.

Požarnik zavrača možnost kandidature
Požarnik je pojasnil, da se je z Novo Slovenijo res pogovarjal o možnosti kandidature, a si je kasneje premislil in podprl kandidaturo višje državne tožilke Vlaste Nussdorfer. Svojo podporo Nussdorferjevi je pred dnevi izrazil tudi v pismu predsediku republike Janezu Drnovšku.

Postopek izvolitve
Predsednik republike Janez Drnovšek je skladno z zakonom o varuhu človekovih pravic 7. avgusta podpisal poziv za zbiranje predlogov kandidatov za varuha človekovih pravic, ki je bil nekaj dni zatem objavljen v Uradnem listu. Predloge za varuha oziroma varuhinjo človekovih pravic je treba oddati v roku 45 dni po objavi v Uradnem listu. Rok za oddajo predlogov se bo tako iztekel 25. septembra. Predlogi morajo biti opremljeni z obrazložitvijo in soglasjem kandidata.

O izvolitvi varuha človekovih pravic na predlog predsednika republike odloča državni zbor z dvetretjinsko večino. Zdajšnji varuh Matjaž Hanžek, ki se mu bo mandat iztekel 21. februarja 2007, je napovedal, da se za drugi mandat ne bo potegoval.