Agencija za okolje je v nedeljo zaradi vremenskih razmer za celotno Slovenijo razglasila rdeči alarm, ki pomeni, da so mogoči zelo burni meteorološki pojavi in da je na širšem območju mogoč nastanek večje gmotne škode in nesreč, ogrožena pa so lahko tudi človeška življenja.
Poleg tega je za ponedeljek in torek zaradi nevarnosti snežnih plazov na severozahodu države razglašen oranžni alarm. Žled že nekaj dni ni popuščal, potem ko je pustošil na Postojnskem in Pivškem, se je začel širiti tudi na Gorenjsko, v osrednjo Slovenijo, na Koroško, Celjsko in v Podravje.
Enkrat letno bi morali (prostovoljno) preživeti par dni brez elektrike in vode, da bi znali preživeti za take slučaje.
— Boštjan Zrimšek (@bosstjanz) February 2, 2014
Brez elektrike 88 tisoč gospodinjstev
Zaradi dežja in nizkih temperatur je v žled in led ovit večji del Slovenije. Brez elektrike je bilo v nedeljo 88 tisoč gospodinjstev, težave so bile v cestnem in železniškem prometu. Regijski centri so svarili, naj ljudje, če ni nujno, ne odhajajo od doma. Elektropodjetja po Sloveniji so se sicer trudila uporabnikom ponovno zagotoviti dobavo električne energije. Najhuje je bilo na Postojnskem in Pivškem, kjer so bili nekateri odjemalci brez elektrike že od petkovih zgodnjih jutranjih ur.
Krivično, da žled ne rabi elektrike?
— Ljubo Gančev (@ljubogancev) February 2, 2014
takšnih razmerah, ki so sedaj vladajo zunaj sem pa vesel, da sem Ljubljančan. Si ne predstavljam biti tri dni brez elektrike.
— Boris (@Einherjar308) February 1, 2014
Velike težave tudi v prometu
Sneg, žled, poledica in podrto drevje so veliko težav povzročili tudi v cestnem in železniškem prometu. Na cestah je bil promet precej upočasnjen, zamude pa so nastajale tudi v železniškem prometu. Po podatkih Slovenskih železnic je bil oviran promet na gorenjski progi med Ljubljano in Jesenicami ter med Jesenicami in Bohinjsko Bistrico, kjer so namesto vlakov vozili avtobusi. Med Kranjem in Ljubljano so potniški vlaki še naprej vozili z dizelskimi lokomotivami. Podobno je veljalo za relacijo med Ljubljano in Zidanim Mostom, zaprta pa je ostala proga iz Ljubljane proti Primorski, kjer so potniki potovali z avtobusi.
nas je elektrike, a je tudi polomila drevje, da se lahko grejemo. Vse poštima, tale narava.
— madpixel (@madpixel) February 2, 2014
Bratušek: Sanacija bo trajala nekaj dni
"Naša naloga je najprej zagotoviti varnost za ljudi, naslednji velik podvig pa je zagotoviti električno energijo čim širšemu območju. Na žalost bo sanacija trajala kar nekaj dni, lahko celo en teden ali več," je dejala predsednica vlade Alenka Bratušek in dodala, da bodo za pomoč zaprosili tudi Evropsko unijo, saj v Sloveniji ni dovolj agregatov. Z obrambnega ministrstva so sporočili, da je na poti več generatorjev iz Avstrije, Češke in Nemčije. Bratuškova je po ogledu razmer na Postojnskem sicer dejala, da gre za naravno nesrečo velikih razsežnosti.
V takih situacijah, kot je žled v Sloveniji,se pokaže kaj pomeni močan javni sektor !!
— Super Visor (@SLO_Super_Visor) February 2, 2014
bi bilo, da bi vlada gozdove, ki jih je prizadel žled, oprostila davka na nepremičnine.
— Žiga Turk (@zzTurk) February 2, 2014
Električni mrk težava države
"Pomanjkanje električne energije ni več lokalni, pač pa je že državni problem," je ob obisku v Postojni povedal obrambni minister Roman Jakič. Na prizadetih območjih so bili na terenu vse ekipe elektropodjetij in prostovoljni gasilci, v pripravljenosti so bili tudi pripadniki Slovenske vojske. "V kolikor bo to potrebno, bo vojska pomagala tudi s težko mehanizacijo pri odstranjevanju posledic žleda," je še napovedal minister.
na to kako bogu za leđima smo, pričakujem izpad elektrike čez ene 12 ur.
— Barbara (@MadamSugarfree) February 1, 2014
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje